Zmruż oczy po rekonstrukcji cyfrowej na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni

środa, 17 września 2014

Zmruż oczy - rekonstrukcja cyfrowa

Podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni wydarzeniem specjalnym imprezy będzie premiera kinowego debiutu reżysera, Zmruż oczy (2003), zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP i mecenatu PKO Banku Polskiego. Uroczysty pokaz odbędzie się 17 września 2014 r. o godz. 16:00 w Multikinie w Gdyni, a uświetni go obecność twórców filmu.

Zmruż oczy jest filmem stosunkowo młodym, ale został zapisany na taśmach światłoczułych, które w dużym stopniu uległy zniszczeniu. Aby można go było przywrócić kulturze, wymagał rekonstrukcji cyfrowej - tak samo jak w przypadku filmów kilkudziesięcioletnich.

„Mieć w górze niebo/W sobie spokój/Pod sobą krzesło/A świat gdzieś z boku”. Taką perspektywę przyjmuje Jasiek (Zbigniew Zamachowski), główny bohater Zmruż oczy, kameralnego filmu zrealizowanego poza strukturami oficjalnej kinematografii, z dużym udziałem aktorskich naturszczyków i wykorzystaniem technik dokumentalnych. Zadedykowana córce, osadzona w prowincjonalnej scenerii opowieść o outsiderze, który w oczach ludzi sukcesu jest zerem, bo „nie ma kobiety ani samochodu, ani nie robi nic pożytecznego”, a w rzeczywistości robi, jak niegdyś Sokrates, coś niezwykle ważnego, czyli wydobywa z ludzi ich mądrość – stała się filmowym odkryciem roku. Ta przypowieść o wewnętrznej wolności i życiowych wyborach, z  krzepiącą puentą, że „rzeczy nie mijają, tylko przesuwają się przed oczami”, zasłużenie została obsypana nagrodami w kraju i za granicą, m.in. w Gdyni, Mannheim, San Francisco.

Powrót do strony głównej