Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

piątek, 12 września 2014

Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowymEkspozycja   Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym jest kolejnym przedsięwzięciem realizowanym przez Muzeum Kinematografii w Łodzi związanym z prezentacją  najwybitniejszych twórców polskiego kina oraz ich dorobku.

 

Twórczość Andrzeja Wajdy ukazana poprzez plakaty, które zostały do jego filmów wydane na całym świecie w ciągu lat, jakie upłynęły od debiutu, jest pewnego rodzaju przedsięwzięciem pionierskim, przede wszystkim ze względu na skalę. Żaden polski artysta kina nie ma w dorobku tylu tytułów prezentowanych w tak wielu miejscach świata tak często.

Muzeum Kinematografii w Łodzi od wielu lat gromadzi archiwalia związane z życiem i twórczością reżysera. Jesteśmy w posiadaniu największego na świecie zbioru plakatów do jego filmów, który oczywiście ciągle rośnie, zapewne też nigdy nie zostanie zamknięty! Udało nam się dotąd zgromadzić kolekcję plakatów filmowych liczącą blisko 430 obiektów.

O niezwykłości zbioru, poza bezdyskusyjną jakością artystyczną polskich prac, najlepiej może świadczyć fakt obecności w nim dzieł pochodzących z niemal 36 krajów, wśród których wiele to egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach a także te pochodzące z odległej przeszłości z egzotycznych czasami dla nas obszarów. Prezentacja plakatów to najprostszy, najbardziej widomy dowód na ogromną popularność polskiego reżysera oraz jego filmów na świecie

Wystawa  po raz pierwszy została  pokazana w Muzeum Narodowym w Krakowie (27.05. – 31.08.2014 w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego).

Od  15.09. – 5.10.2014 r. będzie ją można zobaczyć w Muzeum Miasta Gdyni w ramach 39. Gdynia  Festiwal Filmowy a od 15.10.2014 do 18.01.2015 w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wystawę w Muzeum Kinematografii można będzie oglądać od 29.01. - 30.05.2015.

Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza

Opracowanie graficzne projektu: Sławomir Bit

Realizacja wystawy: Muzeum Kinematografii w Łodzi

Projekt został  zrealizowany ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Patronat honorowy:   Bogdan Borusewicz - Marszałek Senatu RP

                                   Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Powrót do strony głównej