39. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI

środa, 10 września 2014

39. Festiwal Filmowy w Gdyni

13 filmów w Konkursie Głównym, w tym 6 premier

4 filmy w sekcji „Inne spojrzenie”

25 filmów w Konkursie Młodego Kina

12 filmów w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego

6 zrekonstruowanych cyfrowo filmów w sekcji „Czysta klasyka”

4 polskie filmy przedwojenne (sekcja „Skarby kina przedwojennego”)

4 filmowe portrety Warszawy (sekcja „Warszawa. Portret miasta”)

5 spektakli w ramach sekcji „Kinoteatr”

3 pokazy specjalne

3 filmy HBO (sekcja „Wieczory filmowe HBO”)

9 filmów Janusza Nasfetera, w tym 5 długich metraży i 4 krótkie (sekcja „Klasycy mniej znani. Janusz Nasfeter: Dramaty małe i duże”)

12 polskich horrorów (sekcja „Archiwum grozy”)

3 filmy w ramach sekcji „Filmy z Gdyni”

2 portrety bohaterów wojennych („Polscy bohaterowie wojenni - porównanie projektów”)

4 pokazy z cyklu „Polonica”, łącznie 12 filmów

3 filmy duńskie (sekcja „Zbliżenie: Dania”)

4 filmy z festiwalu „T-Mobile Nowe Horyzonty” (sekcja „Na horyzoncie”)

4 seanse na plaży (sekcja „Plener filmowy - film od morza”)

2 pokazy z audiodeskrypcją (sekcja „Pokazy z audiodeskrypcją i w języku migowym”)

10 pełnometrażowych filmów fabularnych i 27 krótkich animacji dla dzieci i młodzieży (sekcja „Gdynia Dzieciom”)

i 1 film otwarcia („Potop Redivivus”)

 

oraz

gale, konferencje, warsztaty, sympozja, szkolenia, wystawy, spotkania literackie, koktajle, wydarzenia specjalne.

 

Złote Lwy39. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września 2014 roku. Celem Festiwalu jest promocja polskiej sztuki filmowej w kraju i za granicą, a także wyróżnienie najlepszych filmów fabularnych oraz ich twórców. Na program Festiwalu Filmowego w Gdyni składają się: Konkurs Główny, Konkurs Młodego Kina, Przegląd Polskiego Kina Niezależnego oraz liczne sekcje pozakonkursowe, wydarzenia towarzyszące, specjalne i branżowe, pokazy specjalne i trzy uroczyste gale.

 

Filmy zaprezentowane w Konkursie Głównym powalczą o Złote Lwy, które w 2014 roku zmieniają swój kształt. Spod ręki wybitnego artysty Pawła Althamera wyszła nowa statuetka, która na kolejne lata stanie się symbolem i Festiwalu, i polskiego kina. Polscy twórcy filmowi będą ubiegać się o 18 nagród regulaminowych i kilkanaście pozaregulaminowych. Studenci i absolwenci szkół filmowych w ramach Konkursu Młodego Kina powalczą o dwie nagrody. Swoje laury przyzna także publiczność, która wybierze najlepszy film z sekcji „Inne spojrzenie” oraz przyzna nagrodę w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego.

 

Na bogaty program pokazów pozakonkursowych składa się aż 15 sekcji tematycznych. W programie imprez towarzyszących znalazło się kilkadziesiąt znaczących wydarzeń, adresowanych zarówno do branży, jak i do kinomanów, uczestników Festiwalu czy mieszkańców Gdyni. W katalogu Festiwalu znajdziemy m.in.: kilkanaście różnego rodzaju spotkań, sympozjów, wykładów, tematycznych spotkań prasowych, warsztatów i masterclassów, pięć wystaw tematycznych, sześć spotkań literackich lub promocji książek, trzy koncerty, dwa konkursy i szereg innych wydarzeń edukacyjnych oraz środowiskowych. Festiwal Filmowy w Gdyni od samego początku, od 1974 roku (wówczas jeszcze jako Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku) jest nie tylko określonym w regulaminie „konkursowym przeglądem polskiej fabularnej twórczości kinowej”, ale także miejscem dyskusji o polskim filmie i potężnym narzędziem upowszechniania kultury filmowej w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch dekad wzmocnił się ten właśnie aspekt Festiwalu, stąd tak bogaty program imprez towarzyszących z zakresu edukacji i kultury filmowej oraz współczesnego przemysłu audiowizualnego.

 

Rok 2014 przyniósł zmiany i nowości w życiu gdyńskiego święta polskiego kina. Najważniejszą zmianą regulaminową i organizacyjną jest powołanie Zespołu Selekcyjnego, który wraz z dyrektorem artystycznym proponuje listę filmów do Konkursu Głównego, a także skład jury. Zespół Selekcyjny jest wyłaniany przez Radę Programową drogą głosowania, a następnie przedstawiany do akceptacji Komitetowi Organizacyjnemu Festiwalu. W 2014 roku w składzie Zespołu Selekcyjnego znaleźli się: Andrzej Jakimowski, Katarzyna Klimkiewicz, Ryszard Lenczewski, Juliusz Machulski i Janusz Zaorski.

 

W grudniu 2014 roku Komitet Organizacyjny Festiwalu stanowisko Dyrektora Artystycznego zaproponował krytykowi filmowemu, filmoznawcy i animatorowi kultury, dr. Michałowi Oleszczykowi. Michał Oleszczyk, podkreślając i doceniając wkład swojego poprzednika, Michała Chacińskiego, w rozwój Festiwalu, utrzymał generalną linię programową, jednocześnie wprowadzając własne propozycje artystyczne.

 

 

Należy do nich sekcja „Inne Spojrzenie”, promująca kino artystyczne, odważne, eksperymentalne, z pogranicza gatunków. A także sekcja „Skarby Kina Przedwojennego”, która ma przybliżyć widzom niedoceniane kino z okresu II Rzeczypospolitej. Nowy dyrektor artystyczny zwrócił uwagę na zapomnianych klasyków polskiego kina – w 2014 roku jest to twórca filmów dla dzieci Janusz Nasfeter. Istotne zmiany zaszły w Konkursie Młodego Kina – ograniczona została liczba filmów, zastosowano ostrzejszą selekcję, a premiery filmów od 2014 roku będą się odbywać w Teatrze Muzycznym. Jednym z celów, które stawia sobie nowy dyrektor, jest zwiększenie roli dyskusji wokół dzieła filmowego. Stąd szereg wykładów i spotkań poświęconych analizie dzieł filmowych i kulturze filmowej, jak np. analizy porównawcze filmów w ramach sekcji „Nowe Horyzonty” czy „Portrety bohaterów wojennych”. Festiwal Filmowy w Gdyni od 2014 roku będzie przybliżał polskim widzom rodzime kino międzywojenne – nie tylko w postaci tytułów tamtego okresu, ale także wykładów i dyskusji.

 

Filmy „Powstanie warszawskie”, „Potop Redivivus” Jerzego Hoffmana, oraz „Strefa nagości” Urszuli Antoniak - zostaną uhonorowane pokazami specjalnymi. Każdy z tych trzech filmów jest na swój sposób unikalny, stąd formuła pokazu specjalnego. „Powstanie warszawskie” stanowi jedyny w swoim rodzaju eksperyment techniczny i narracyjny, łączący materiał dokumentalny z inscenizacją za pomocą dialogu. Polsko-holenderska koprodukcja Urszuli Antoniak to odważna próba opowiadania wyłącznie dźwiękiem i obrazem, niemal bez użycia słów. „Potop Redivivus” to powrót po czterdziestu latach pierwszego laureata Złotych Lwów, w olśniewającej i nowej jakości obrazu, a także w nowo zmontowanej, skróconej wersji. Każdych z tych pokazów będzie miał specjalny charakter: „Potop Redivivus” otworzy Festiwal, pokazowi „Powstania...” będzie towarzyszyć uhonorowanie powstańczych operatorów poprzez umieszczenie specjalnej tablicy w powstającym właśnie Gdyńskim Centrum Filmowym, a po pokazie „Strefy nagości” odbędzie się spotkanie z Urszulą Antoniak i montażystką Milenią Fiedler, prowadzone przez krytyka Sebastiana Smolińskiego. W ramach pokazów specjalnych obejrzymy film nominowanego do Oscara polskiego dokumentalisty Andrzeja Celińskiego „Kabaret śmierci”- będzie to polska premiera filmu a także cykl filmów z pogranicza sztuk wizualnych w ramach projekcji „Kino artystów”.

 

39. Festiwal Filmowy w GdyniOd 2014 roku impreza nosi nazwę: Festiwal Filmowy w Gdyni. Zmieniło się logo i design, których autorem jest Marcin Władyka; wiosną 2014 roku ruszyła nowa strona internetowa wydarzenia. Centrum Festiwalowym pozostaje Teatr Muzyczny, większość pokazów (w tym prasowe i dla publiczności) oraz wydarzeń towarzyszących odbywać się będzie w Multikinie i Centrum Gdynia Waterfront (dawniej Gemini). W 2014 roku ogromna sekcja „Gdynia Dzieciom” po raz pierwszy zorganizowana zostanie w przyjaznych wnętrzach gdyńskiego kina Helios. Znacznie większe zmiany czekają nas w kolejnych latach, gdy tuż koło Teatru Muzycznego stanie budynek Gdyńskiego Centrum Filmowego, które pełnić będzie funkcję m.in. jednej z centralnych lokalizacji Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Powrót do strony głównej