Dziś startuje Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014

piątek, 5 września 2014

SokołowskoDziś startuje Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 - interdyscyplinarne wydarzenie, łączące w sobie formułę przeglądu filmowego, warsztatów twórczych, panelu dyskusyjnego, spektakli, wystaw i koncertów. W trakcie trzech festiwalowych dni odbędzie się ponad 40 projekcji w kinoteatrze „Zdrowie” i trzech kinach plenerowych. Podobnie, jak w poprzednich edycjach, w programie festiwalu znalazły się tytuły korespondujące z twórczością Kieślowskiego. Uczestnicy festiwalu zobaczą m.in. takie filmy jak:  „5 rozbitych kamer” Emada Brunata i Guy'a Davidi, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Jeśli nie my to kto?” Andresa Veiela, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego, „Piekło niebo” Natalii Korynckiej-Gruz, „Red Road” Andrei Arnold, „Wyspa” Katarzyny Klimkiewicz, „Daleko od miasta” Macieja Cuske, „Auto*Mat” Martina Marečka, „Mazurek” Julii Kolberger czy „Ojcze masz” Kacpra Lisowskiego. W tym roku filmy festiwalowe zostaną pokazane w blokach tematycznych: „Pretekst: Amator”, „Amator: Suplement”, „Uczniowie Kieślowskiego”, „Wiek XXI, nowe spojrzenie”, „Dokument: rejestracja rzeczywistości czy kreacja”, „Dokument Kieślowskiego”, „Spotkanie z czeskim dokumentem” i „Młode kino”.

„Świat zmontowany”, to motyw przewodni tegorocznej edycji festiwalu, a pretekstem do dyskusji jest „Amator” nakręcony w 1979 roku, jeden z najwybitniejszych polskich filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. W 35-lecie jego premiery, film zostanie zaprezentowany na festiwalu w zrekonstruowanej wersji cyfrowej. Przed pokazem filmu Stanisław Zawiśliński, dziennikarz, dokumentalista i biograf Krzysztofa Kieślowskiego, wygłosi wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej „Czy świat zmontowany jest wiarygodny?”, który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji. Gościem specjalnym festiwalu będzie Jerzy Stuhr, odtwórca głównej roli w „Amatorze”.

Projekcja filmu „Amator” w nowej odrestaurowanej cyfrowo wersji i spotkanie z jego twórcami to także nadzwyczajna okazja by powrócić na chwilę do okresu, w którym film powstawał. Począwszy od jego genezy, czyli od spotkania z założycielem Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” w Chybiu Franciszkiem Dzidą, pierwowzorem postaci Filipa Mosza, postaci, w którą wcielił się na ekranie Jerzy Stuhr, poprzez proces twórczy udokumentowany fotosami, aż do prapremiery filmu we wspomnianym Chybiu. W trakcie festiwalu (5,6,7 września 2014) w Kinoteatrze Zdrowie zostaną zaprezentowane materiały archiwalne ilustrujące kolejne etapy. Na wystawie „Wokół Amatora” znajdzie się między innymi oryginalny scenariusz przekazany przez współpracującego przy reżyserii „Amatora” Krzysztofa Wierzbickiego oraz zdjęcia z planu filmowego Amatora. Publiczność festiwalowa będzie miała okazję zobaczyć unikatowe zdjęcia z premiery w Chybiu, w której uczestniczył Krzysztof Kieślowski oraz nigdzie dotąd poza Chybiem nie pokazywany film z tej premiery nakręcony na taśmie 16mm. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z przedstawicielami AKF Klaps, którego gośćmi będą Jan Dzida – brat nieżyjącego Franciszka, współtwórca „Nietutejszej” – filmu, po którego obejrzeniu Krzysztof Kieślowski wpadł na pomysł scenariusza Amatora oraz dyrektor klubu Rafał Cymorek. Partnerami wystawy są: Muzeum Kinematografii w Łodzi, Studio Filmowe TOR, AKF Klaps w Chybiu.

W piątek, pierwszego dnia festiwalu w Kinoteatrze Zdrowie odbędzie się spotkanie z Sregem Gordey'em i Christine Camdessus,  producentami filmu „5 rozbitych kamer”, które odbędzie się  w ramach panelu  wokół współczesnego dokumentu społeczno-politycznego i praw człowieka w filmie. Spotkanie poprowadzi Marcin Latałło, reżyser, scenarzysta i aktor.
 
Hommage à Kieślowski to także imprezy towarzyszące. W namiocie festiwalowym publiczność będzie mogła odpowiedzieć na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – wypowiedzi ludzi z całego świata. W ramach festiwalu, w siedzibie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, zostanie wystawiony spektakl „Opowieści plemienne” w reż. Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Podczas festiwalu odbędzie się finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska. Pierwszego dnia festiwalu, w kinie plenerowym Zamek, odbędzie się specjalny pokaz filmu „Duże zwierzę” w reż. Jerzego Stuhra. Wyjątkowym wydarzeniem ostatniego dnia będzie monodram „Kontrabasista” Patricka Süskinda w wykonaniu Jerzego Stuhra, który wystawiony zostanie na scenie kinoteatru „Zdrowie”.

Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski ma na celu pokazanie, że twórczość jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów, jak również jego dokumentalna wrażliwość, nadal stanowią punkt odniesienia dla wielu współczesnych, tak polskich jak i zagranicznych twórców filmowych. Organizatorzy festiwalu chcą pozostać wierni dziedzictwu wybitnego artysty, który przez wiele lat rozwijał swój styl, dowodząc swoich umiejętności zarówno w dziedzinie dokumentu, jak i filmu fabularnego. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbywa się pod patronatem honorowym żony reżysera, Pani Marii Kieślowskiej.


Muzyka użyta w spocie Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski 2014 jest autorstwa wybitnego kompozytora - Krzysztofa Knittla i dzięki jego uprzejmości została wykorzystana do zapowiedzi wydarzenia.

Więcej szczegółów na www.hommageakieslowski.pl


PR festiwalu:
Fundacja In Situ: Ewa Szlassa, tel. 502 120 825, e-mail: e.szlassa@insitu.pl                                                                                                                                      
STREFA 101 Agencja PR:
Danuta Twardoch, tel. 502 274 718, e-mail: danuta@strefa101.com
Ania Trzewiczyńska, tel. 506 089 117, e-mail: ania@strefa101.com  

Organizatorzy: Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Międzynarodowe Laboratorium Kultury Sokołowsko.org
Partner strategiczny: Outdoor Cinema
Patronat Honorowy: Maria Kieślowska, Jakub Karfik Ambasador Republiki Czeskiej w Warszawie, Petr Janyska Dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie, Cezary Przybylski Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Andrzej Laszkiewicz Burmistrz Mieroszowa, Józef Piksa Starosta Wałbrzyski, Bernadyna Grzeszuk Sołtys Sokołowska, Studio Filmowe TOR, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Roman Szełemej Prezydent Miasta Wałbrzych.
Sponsorzy: GRUPA KOPEX S.A., KPMG Advisory Sp. z o.o., PKP CARGO S.A., SEGEPO-REFA Sp. z o.o., VIESSMANN Sp. z o.o., IMPEL Cleaning Sp. z o.o., Biuro Obsługi Relacji Inwestorskich Sp. z o.o.,, TOYOTA Wałbrzych Nowakowski Sp. z o.o., Warszawska Palarnia Kawy KOFI BRAND Sp. z o.o., Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.,
Sfinansowano ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, ZAiKS, Gminy Mieroszów, Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie,
Partnerzy: TAURON Dystrybucja S.A. Oddział w Wałbrzychu, Europejska Fundacja Edukacji Audiowizualnej DISCE, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa i Telewizyjna w Łodzi, Interchange Solutions Sp. z o.o., Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Gdyńska Szkoła Filmowa, Warszawska Szkoła Filmowa, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Narodowy Instytut Audiowizualny, Gutek Film, Odra Film, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Towarzystwo Rozwoju Sokołowska, Ziemia Wałbrzyska, Jet Events Sp. z o.o. Eureka Media.  Strefa 101 Agencja PR,  Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wydawnictwo Skorpion, Feel It Management, Ziemia Wałbrzyska,  SK Bank Nowoczesna Bankowość Spółdzielcza,
Patroni Medialni: TVP 2,  Kino Polska, Gazeta Wrocławska, TVP Wrocław, TV Wałbrzych, firma reklamy zewnętrznej AMS, miesięcznik KINO, Film&TvKamera,  iplex.pl,  Gazeta Wrocławska, Stopklatka.pl, nowyfolder.com, purpose.com.pl, O.pl,, 5kilokultury.pl, naszemiasto.pl, Walbrzych24.com,  Wp.pl

Powrót do strony głównej