Premiera cyfrowo zrekonstruowanego filmu „Krzyk”

czwartek, 4 września 2014

Krzyk

„Nie robiłam tak naprawdę filmów o sytuacji kobiet, tylko za pomocą moich bohaterek starałam się opowiadać o ludziach w ogóle. Chciałam pokazać samotność, los ludzi przegranych”. Na ile historia Marianny „Perełki”, jej samotności, desperackiej walki o siebie i nowe życie pozostaje aktualna dziś, przekonać się będzie można 8 września o godz. 20.00 w warszawskim kinie Kultura, gdzie odbędzie się uroczysta premiera filmu Barbary Sass Krzyk (1982) w nowej, cyfrowej wersji. Organizatorami pokazu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe KADR i Kino Kultura oraz twórcy projektu  KinoRP, a jego specjalnymi gośćmi ekipa filmu, m.in. reżyserka Barbara Sass, odtwórczyni głównej roli Dorota Stalińska, II reżyserka Irena Tarasow, scenografka Dorota Ignaczak, operatorzy Wiesław Zdort i Ryszard Gajewski.

            „Miałam ogromne szczęście, które rzadko dane jest naszym aktorom, że scenariusz ten powstał z myślą o mnie” – wspominała Dorota Stalińska. Krzyk to trzeci – po Bez miłości i Debiutantce wspólny film jej i Barbary Sass. Po raz kolejny aktorka zagrała wyrazistą bohaterkę, współczesną młodą kobietę, ale w tym przypadku, w przeciwieństwie do poprzednich dwóch, stawką w walce, jaką toczy, nie jest wspinanie się po szczeblach kariery zawodowej, ale nowe życie. Marianna – wychowana na Pradze dziewczyna z przeszłością (i odsiadką w więzieniu) – chce wreszcie „mieć kawałek jakiegoś domu”, z dala od podejrzanych kolegów, matki-alkoholiczki (znakomita rola Igi Cembrzyńskiej), jej konkubenta i swojej przeszłości. Praca sprzątaczki w luksusowym domu starców zdaje się dawać szansę na zmianę, zwłaszcza że bohaterka zakochuje się w młodym pielęgniarzu Marku (Krzysztof Pieczyński). „Zdawałyśmy sobie z Basią sprawę z tego, że Krzyk jest filmem ostrym, że moja rola kreowana jest środkami wyrazistymi, że balansuje na granicy, którą łatwo przekroczyć”. Ryzyko jednak się opłaciło: za swoją kreację – jedną z najciekawszych kobiecych w polskim kinie lat 80. – Dorota Stalińska została nagrodzona na festiwalach w Gdyni, Koszalinie i San Sebastian, a czytelnicy „Filmu” przyznali jej Złotą Kaczkę.

Krzyk to pierwszy film Barbary Sass zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP i kolejna – po m.in. Arii dla atlety, Bez znieczulenia, Dreszczach czy Jak być kochaną – tegoroczna premiera.  Inne  polskie obrazy z lat 80.  – Konopielka, Siekierezada, Wielki Szu, Kingsajz –  w nowych, cyfrowych wersjach jeszcze we wrześniu obejrzeć będzie można na 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, w tradycyjnym już festiwalowym cyklu Czysta klasyka. Premierę będzie miał tam również głośny debiut Andrzeja Jakimowskiego Zmruż oczy.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD, którego partnerami są obecnie: Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Cyfrowe Repozytorium Filmowe,  Fixafilm, DI Factory, reKINO, Chimney, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Soundplace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios.

Patroni medialni projektu KinoRP to: KINO, Telewizja Kino Polska, Radio TOK FM, FilmPRO, KronikaRP.pl, Serwis sfp.org.pl, Audiowizualni.pl.

Powrót do strony głównej