Premiera filmu "Aria dla atlety" po cyfrowej rekonstrukcji.

czwartek, 12 czerwca 2014

„Zdawałem sobie sprawę, że przy pomocy tej postaci mogę stworzyć parabolę losu ludzkiego. Miał to być film o tęsknocie, o tym, że jest coś gdzieś daleko przed nami, do czego dążymy, czasem wydaje się to nawet bliskie – ten tenor, ta sztuka, te rzeźby, ta kobieta fascynująca i zimna – ale w końcu wszystko to się wymyka, nawet nie wiadomo dlaczego. Pociągała mnie perspektywa stworzenia świata poprzez ten film”. Ów stworzony 35 lat temu przez Filipa Bajona świat fin de siècle’u, wzmocniony współczesną technologią, podziwiać będzie można 12 czerwca o godz. 20.00 w warszawskim kinie Kultura, gdzie odbędzie się uroczysta premiera jego Arii dla atlety (1979) w nowej, cyfrowej wersji. Organizatorami pokazu filmu zrekonstruowanego cyfrowo dzięki dofinansowaniu z Programu Wieloletniego Kultura+, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny, są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe TOR i Kino Kultura oraz twórcy projektu  KinoRP, a jego specjalnymi gośćmi - ekipa filmu, z reżyserem Filipem Bajonem na czele.

„Ciągnęła mnie epoka, jej koloryt, smak, styl, sprzeczności, które ze sobą niosła, to że przełamywało się w niej stare i nowe, dwudziestowieczne”. O tym świecie, który „nie był wtedy taki, jaki był naprawdę, ale taki, jakim by się chciało, by był”, opowiada Władysław Góralewicz (Krzysztof Majchrzak), legendarny siłacz i mistrz zapasów. W owej podróży do przeszłości rekonstruuje swoją – prostego chłopaka spod Stanisławowa –  drogę na szczyt, od prowincjonalnego cyrku po prestiżowy ring Casino de Paris. Towarzyszą mu w niej barwne postaci – oddani przyjaciele, niebezpieczni wrogowie, zimna femme fatale i, mimo sukcesów, poczucie niespełnienia. A w tle zmieniający się świat: kino wypierające operę, wolnoamerykanka zastępująca klasyczne zapasy…

„Aria dla atlety stanowić będzie, jak przypuszczam, jedną z ważniejszych dat w kronice polskiego kina lat 70.” – pisał recenzent „Kina”. I miał rację, bo licznie nagradzany (m.in. nagrody na FPFF dla reżysera i dla operatora Jerzego Zielińskiego, Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego dla Krzysztofa Majchrzaka), inspirowany wspomnieniami Zbyszka Cyganiewicza kinowy debiut Filipa Bajona – wyrafinowany wizualnie hołd złożony mistrzom kina, Viscontiemu, Felliniemu i Wellesowi –  należy do najciekawszych nie tylko tamtej dekady.Aria dla atlety to ostatnia przed wakacjami premiera KinaRP, od września kolejne pokazy zrekonstruowanych cyfrowo w ramach projektu arcydzieł polskiego kina. Niektóre z nich, tradycyjnie już, zobaczyć będzie można na festiwalu w Gdyni, w ramach cyklu „Czysta klasyka”.


 

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Chimney, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Fixafilm, DI Factory, Soundplace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios.
Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Patroni medialni projektu KinoRP to: KINO, Telewizja Kino Polska, Radio TOK FM, FilmPRO, Stopklatka.pl, KronikaRP.pl, PortalFilmowy.pl, Audiowizualni.pl.
 

Powrót do strony głównej