Niezwykle szczery Lech Wałęsa w Telewizji Kino Polska

poniedziałek, 2 czerwca 2014

W środę 4 czerwca o 20.15 w Studio Kino Wolność na antenie Telewizji Kino Polska niezwykły wywiad z prezydentem Lechem Wałęsą: o filmach, ale też o najważniejszych porażkach i najtrudniejszych, tragicznych wyborach.

Lech Wałęsa to żywa legenda, z życiorysem, który jest gotowym scenariuszem. Nikt tak barwnie jak on nie potrafi opowiadać o najnowszej historii, która w 1989 r. przyniosła Polakom wolność. My jednak postanowiliśmy zapytać go o… filmy. Czy polskie kino uczyło wolności? Czy Solidarność była owocem nie tylko protestów robotniczych, ale i buntowniczych dzieł reżyserów „moralnego niepokoju”? Jak wyglądała obecność Andrzeja Wajdy i jego ekipy podczas stoczniowego sierpnia ’80? Opowieść Wałęsy to fascynujące, nieznane kulisy wielkiej przemiany – zaskakujące czasem skrzyżowanie sztuki i polityki. Bo najpierw było słowo – więc i film – a dopiero potem czyny, wyjaśnia prezydent.

Wałęsa stał się już bohaterem kilku filmów, powiedział nam jednak, że on sam, ale przede wszystkim tamte czasy to wciąż niewykorzystane źródło fabuł – i udowadnia to, przytaczając kilka wspaniałych i nieznanych dotychczas anegdot.

Swobodna atmosfera rozmowy skłoniła prezydenta Wałęsę do niezwykle otwartej refleksji. Chyba po raz pierwszy tak wprost i czasem gorzko podsumowuje własną drogę, dokonując rozrachunku osobistych kosztów swojego politycznego sukcesu. Tak, jego życie to opowieść o „karierze tysiąclecia”, ale ile przez to stracił? Do których porażek obsesyjnie wraca? Czy patrząc wstecz, ma komfort sumienia? O tym wszystkim opowiada nam w wywiadzie, który pokażemy już 4 czerwca o 20.15.

Studio Kino Wolność to część kampanii społecznej Kino Wolność, organizowanej przez Fundację Kino Polska i Cyfrowe Repozytorium Filmowe pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Na akcję składają się także specjalnie przygotowane zestawy filmów, materiały edukacyjne dla szkół średnich, debaty i cyfrowe archiwum 1989 r. CRF to największy w Polsce specjalista cyfrowej rekonstrukcji filmów, dzięki któremu już niemal 200 arcydzieł polskiej kinematografii odzyskały pierwotny blask. Fundacja Kino Polska została powołana, by poprzez projekty budowane wokół polskiej kinematografii inspirować do aktywnego uczestnictwa w kulturze i kształtować postawy obywatelskie. Więcej – na stronie www.kinowolnosc.pl.

 

Więcej:

Kamil Gryko – Telewizja Kino Polska

+48 695 076 242 | kgryko@kinopolska.pl |www.kinopolska.pl

www.facebook.com/KinoPolska | www.youtube.com/telewizjakinopolska

Powrót do strony głównej