25 lat polskiej wolności w Telewizji Kino Polska

środa, 7 maja 2014

Już od dziś Telewizja Kino Polska włącza się w obchody 25-lecia przełomu 1989 r. Oczywiście robi to filmowo.

W każdą majową i czerwcową środę o 20.15 na antenie Telewizji Kino Polska zagości Studio Kino Wolność. To cykl rozmów Magdaleny Juszczyk – znanej z Programu obowiązkowego – z wybitnymi artystami kina o filmach, które w latach 70. i 80. torowały drogę do wolności, ale także o cenzurze, absurdach PRL i wspomnieniach z „pamiętnego roku 1989”. Jak udawało się przechytrzyć cenzorów? Czy jakieś filmy przewidziały upadek systemu? Jak udawało się oglądać „półkowniki”? Czy kino uczyło wolności i obywatelskiego myślenia? O tym opowiedzą Joanna Szczepkowska, Andrzej Wajda, Jan Englert, Janusz Zaorski, Bogusław Linda, Maciej Drygas.

W rocznicową środę 4 czerwca w Kino Polska będzie można zobaczyć przełomowy moment najnowszej historii z trzech perspektyw: kina dokumentalnego, fabularnego, i kronikarskiego zapisu.

Obok Opowieści okrągłego stołu i Pamiętnego roku 1989, dwóch unikalnych, powstałych na gorąco dokumentów, pokazujących kulisy przełomowych porozumień, ale i życie zwyczajnych Polaków w ostatnim roku istnienia PRL, Telewizja Kino Polska proponuje także  Usłyszcie mój krzyk Macieja Drygasa. To wciąż porażający zapis dokumentalnego śledztwa w sprawie Ryszarda Siwca, który w 1968 r. dokonał samospalenia w proteście przeciwko interwencji w Czechosłowacji. Kolejny fascynujący dokument tego dnia to Dar wolności Pawła Kędzierskiego i Andrzeja Piekutowskiego. Nakręcony w 2000 r. film przygląda się temu, czym była dla Polaków wolność w 1989 r., a czym jest po dziesięciu latach w suwerennym, demokratycznym państwie.

Duszną atmosferę końca lat 80. doskonale pokazuje fabularny Ostatni dzwonek Magdaleny Łazarkiewicz. To porównywany ze Stowarzyszeniem Umarłych Poetów musical ze świetną rolą Jacka Wójcickiego i piosenkami Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Preisnera.

Na przełomowy rok będzie można także spojrzeć okiem Polskiej Kroniki Filmowej. Ekipa PKF przyglądała się zaś nie tylko obradom Okrągłego Stołu i wyborom, ale także choćby brakom męskich koszul w sklepach.

Studio Kino Wolność to część kampanii społecznej Kino Wolność, organizowanej przez Fundację Kino Polska pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Na akcję składają się także specjalnie przygotowane zestawy filmów, materiały edukacyjne dla szkół średnich, debaty i cyfrowe archiwum 1989 r. Fundacja Kino Polska została powołana, by poprzez projekty budowane wokół polskiej kinematografii inspirować do aktywnego uczestnictwa w kulturze i kształtować postawy obywatelskie. Więcej – na stronie www.kinowolnosc.pl oraz na fan page'u www.facebook.com/kampaniakinowolnosc.

 

Powrót do strony głównej