„Tuwim. Hemar. Wars. Warszawskie szlagiery” pokazy filmowe w Muzeum Historii Żydów Polskich

wtorek, 29 kwietnia 2014

W przedwojennym filmie piosenka stanowiła nieodzowny element fabuły. Autorami muzyki i tekstów byli twórcy pochodzenia żydowskiego. Komedie i melodramaty z lat 30., których akcja rozgrywa się w stolicy, pozwalają nie tylko przyjrzeć się międzywojennej Warszawie, ale także wysłuchać w oryginalnym wykonaniu piosenek chętnie śpiewanych jeszcze długo po wojnie.


7 maja, godz. 19.00
Szpieg w masce, reż. Mieczysław Krawicz, 1933

Zawiłe intrygi, pościgi z bronią w ręku, agenci obcego wywiadu, ale także niespełniona miłość i salonowy blichtr wypełniają fabułę jednego z pierwszych polskich filmów szpiegowskich. Największą sławę przyniósł jednak filmowi napisany przez Juliana Tuwima szlagier „Miłość Ci wszystko wybaczy” śpiewany przez Hankę Ordonównę.

14 maja, godz. 19.00
Dorożkarz nr 13, reż. Marian Czauski, 1937

Dzięki dialogom Stefana Wiecheckiego, zwanego „Homerem warszawskiej ulicy”, historia bezrobotnego Felka, który przypadkiem dostaje pracę jako dorożkarz, umożliwia poznanie dawnej Warszawy i jej gwary. Teksty piosenek do filmu napisał Jerzy Jurandot.

17 maja NOC MUZEÓW, godz. 20.00
Co mój mąż robi w nocy?, reż. Michał Waszyński, 1934

Komedia muzyczna, której główny bohater decyduje się prowadzić podwójne życie, aby spełnić oczekiwania rodziny. Do sukcesu filmu przyczyniły się piosenki Emanuela Schlechtera z muzyką Jerzego Petersburskiego. Popularność kompozytora przekroczyła granice kraju. Główną rolę zagrał Michał Znicz – jeden z najbardziej znanych aktorów pochodzenia żydowskiego.

17 maja NOC MUZEÓW, godz. 23.00
Ada! To nie wypada!, reż. Konrad Tom, 1936

Wybryki Ady spędzają sen z powiek staremu ojcu, który stara się wydać ją dobrze za mąż. Życie dziewczyny zmieni możliwość rozwoju talentu muzycznego. Film wyróżnia tytułowy szlagier Jerzego Jurandota i rola Antoniego Fertnera, jednego z najlepszych przedwojennych komików.

21 maja, godz.19.00
Ja tu rządzę, reż. Mieczysław Krawicz, 1939

Ostatnia polska komedia przedwojenna. Ceniona za piosenki Emanuela Schlechtera i rolę Iny Benity. Jedna z najbardziej intrygujących aktorek polskiego kina międzywojennego, doskonale czuła się w rolach uwodzicielek. W filmie Krawicza zdobywa serce młodego hrabiego.

28 maja, godz. 19.00
ABC Miłości, reż. Michał Waszyński, 1935

Adolf Dymsza wciela się w rolę niespełnionego artysty Wincentego Poziomki. Maria Bogda, jego filmowa ukochana, została uznana za najpiękniejszą Polkę w plebiscycie z roku 1929. Największe atuty filmu to scenariusz genialnego Mariana Hemara i piosenka „Nic takiego” z muzyką Henryka Warsa.


Majowy cykl filmowy towarzyszy wystawie WARSZAWA, WARSZE.

Muzeum Historii Żydów Polskich
ul. Anielewicza 6, 00-157 Warszawa

Powrót do strony głównej