Telewizja Kino Polska zaprasza na spotkanie z Ryszardem Bugajskim

środa, 9 kwietnia 2014

9 kwietnia 2014 r. o godzinie 18.00 Oddział IPN w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z reżyserem Ryszardem Bugajskim w ramach cyklu „Filmowe przesłuchanie historii. Ryszard Bugajski znany i nieznany”.

Zaprezentowany zostanie film „Gracze”. Tradycyjnie projekcji towarzyszyć będzie komentarz reżysera. Po filmie przewidziana jest dyskusja. Spotkanie odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki Przystanek Historia przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Jak zwykle poprowadzi je redaktor Piotr Zaremba.

 

Cykl odbywa się pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Polskie Radio 24, pamięć.pl (pismo i portal IPN), Kino Polska, TVP Historia, tygodnik Do Rzeczy, Do Rzeczy Historia, tygodnik Idziemy, tygodnik wSieci, oraz portale: edukacjafilmowa.pl, filmpolski.pl, stopklatka.pl i wNas.pl.

 

Termin ostatniego spotkania

 

12 maja 2014 Przesłuchanie (wersja cyfrowa) godz. 19.00, warszawskie Kino Kultura

***

Gracze – bohaterem filmu jest Jan Gracz, filmowiec, opozycjonista, więzień czasów

komuny, człowiek uczciwy i szlachetny. W sytuacji, kiedy niemal cała polska inteligencja staje po stronie Tadeusza Mazowieckiego, on decyduje się prowadzić telewizyjną kampanię Lecha Wałęsy. Przekonany o dziejowej misji swego kandydata, niepostrzeżenie wstępuje na grząską ścieżkę politycznych i propagandowych gier. Płaci za to ogromną cenę. Przez niego ginie niewinny człowiek, ale ta śmierć krzyżuje plany KGB. „Jest to film, który za pomocą znanych wszystkim faktów chce powiedzieć pewne prawdy uniwersalne. Na ekranie pojawiają się postacie, które widzowie pewnie zidentyfikują z autentycznymi, a które u nas albo się nie nazywają, albo nazywają troszeczkę inaczej niż w rzeczywistości.

Natomiast główni bohaterowie kampanii prezydenckiej pojawiają się wyłącznie w materiale archiwalnym” – mówił reżyser Ryszard Bugajski. Scenariusz filmu, który początkowo nosił tytuł Zabić Lecha, napisał Jan Purzycki, autor scenariusza Wielkiego Szu i Piłkarskiego pokera, zaangażowany w roku 1990 w kampanię Lecha Wałęsy.

 

Powrót do strony głównej