Janusz Gajos w marcu w Telewizji Kino Polska

wtorek, 25 lutego 2014

Bohaterem marca w Telewizji Kino Polska będzie Janusz Gajos. Stacja przypomni jego wielkie role – w „Stajni na Salvatorze”, „Przemytnikach”, „Łagodnej”, „Egzekutorze”, filmie „To ja, złodziej” i „Białym” Kieślowskiego. Artysta będzie też gościem „Programu Obowiązkowego”, opowiadając o aktorstwie, swoich mistrzach w zawodzie i o tym, dlaczego nie został drugim Jamesem Deanem.


Janusz Gajos w Telewizji Kino Polska

Wywiad z Januszem Gajosem zapowiada nowe otwarcie w historii „Programu Obowiązkowego”. Od marca rozmowy Magdaleny Juszczyk z artystami kina będą w Telewizji Kino Polska prezentowane co środę o 20:15. Po każdej z nich obejrzymy film z udziałem gościa.

 

Odcinek z Januszem Gajosem stacja pokaże w dwóch częściach: w środę 5 marca o 20:15 (przed „Stajnią na Salvatorze”) i w niedzielę 9 marca o 19:25 (przed filmem „To ja, złodziej”). Dodatkowo w ramach przeglądu filmów aktora w kolejne soboty marca o 20:05 na antenie znajdą się „Trzy kolory. Biały”, „Łagodna”, „Przemytnicy”, „To ja, złodziej” i „Egzekutor”. W sobotnie i czwartkowe wieczory Janusza Gajosa możemy też oglądać w serialu „Pitbull”.

 

Magdalena Juszczyk rozmowę w „Programie Obowiązkowym” zaczyna od przywołania postaci Tadeusza Łomnickiego. – Czy ty wiesz, kto to jest Gajos? Gajos to jest wielki aktor! – miał powiedzieć Łomnicki do Kazimierza Kutza po obejrzeniu „Opowieści Hollywoodu” z wybitną rolą młodszego kolegi. Sam uznany za aktorską wielkość, symbolicznie wskazał wtedy swojego następcę.

 

Zanim do tego doszło, Janusz Gajos doświadczał w zawodzie raczej cieni niż blasków. Popularność, którą w latach 60-tych przyniosła mu rola w „Czterech pancernych”, szybko stała się jego przekleństwem: reżyserzy długo widzieli w nim jasnowłosego czołgistę (w domyśle: z psem). Po latach aktor mówi o tym z dystansem: – Urodziliśmy się i żyjemy w określonym momencie, układach społecznych i politycznych; to wszystko ma na nas wpływ. I to jest świetne – naprawdę wspaniałe, że się tak przedzieramy przez życie! Nie miałem wpływu na to, żeby ktoś traktował mnie jak Jamesa Deana.

 

Zawodową drogę Gajosa naznaczyły spotkania z mistrzami. Jednym z nich był właśnie Tadeusz Łomnicki, poznany na planie „Stajni na Salvatorze”. – To było coś takiego, że do tej pory wywołuje dreszcz emocji – mówi dzisiaj aktor. – Nie mogłem oderwać wzroku: co on robi, że to jest takie dobre?

 

W Teatrze Dramatycznym zetknął się z Gustawem Holoubkiem. Pamięta, jak po jednej z prób usłyszał od niego: „Bardzo ładnie, tylko widać, że się starasz…”. – To jest uwaga trafiająca w samo sedno bolączek człowieka, który chce uprawiać ten zawód – wspomina. – Kilka miałem takich uwag. Pomogły mi zachować równowagę psychiczną.

 

Magdalena Juszczyk pyta go o tajemnice warsztatu. Co musi w sobie przepracować, żeby zagrać na przykład zbrodniarza? – Nie da się obronić postaci za wszelką cenę – odpowiada Gajos. – Trzeba mieć do niej szczery, wyrozumiały stosunek; nie oceniać, tylko rozumieć. I trochę więcej: uważać, że ona ma rację. Wszyscy uważamy, że w zasadzie mamy rację.

 

Czy to trudne? – Kamera jest rzeczą bardzo wymagającą – kawałek nieprawdy od razu odrzuca – mówi aktor. – Dla mnie uprawiać ten zawód to znaczy posługiwać się szczerością i prawdą – największą, na jaką mnie stać.

 

Mówi, że do aktorstwa przyciągnęła go możliwość poruszania ludzi, wpływania na nich. – Tylko ciągle niepokoiło mnie, na czym to polega. Czy ja kłamię? Czy robię coś niedobrego, śmiesznego, błahego?

 

Po blisko 50 latach w zawodzie ma już na to pytanie odpowiedź: – To nie jest żaden wygłup; to jest poważna rozmowa człowieka z człowiekiem.

 

Do takiej rozmowy za pośrednictwem wywiadu z artystą i jego filmowych ról zaprasza nas w marcu Telewizja Kino Polska.

 

Janusz Gajos w Telewizji Kino Polska:

  • Trzy kolory. Biały – sob. 1 marca, 20:05
  • Stajnia na Salvatorze – środa 5 marca 21:00
  • Łagodna” – sob. 8 marca, 20:05
  • Program Obowiązkowy, cz. 1. – środa 5 marca 20:15, czw. 6 marca 8:00, sob. 8 marca 11:45
  • Program Obowiązkowy, cz. 2. – niedz. 9 marca 19:25, wt. 11 marca 13:40
  • Przemytnicy – sob. 15 marca, 20:05
  • To ja, złodziej – sob. 22 marca, 20:05
  • Egzekutor – sob. 29 marca, 20:05
  • Pitbull – serial, emisja w czwartki i soboty około północy
Powrót do strony głównej