Białe szaleństwo w Telewizji Kino Polska

poniedziałek, 27 stycznia 2014

W przededniu igrzysk zimowych w Soczi Telewizja Kino Polska zaprasza na dwuczęściowy program „Kroniki sportowe: białe szaleństwo”, złożony z filmowych archiwaliów i współczesnych wywiadów z mistrzami sportu. Premiera na antenie w dwa kolejne wtorki: 4 lutego o 17:45 (cz. pierwsza) i 11 lutego o 17:50 (cz. druga).


Drużyna polskich hokeistów

 

„Kroniki sportowe: białe szaleństwo” to nowy autorski program Telewizji Kino Polska, który udowadnia, że moda na sporty zimowe nie zaczęła się u nas od Justyny Kowalczyk, Piotra Żyły ani nawet małyszomanii. O historii zimowych dyscyplin w Polsce opowiadają przed kamerą Mariusz Czerkawski i Erwina Ryś-Ferens, czyli mistrzowie, którzy ją współtworzyli, a także dziennikarze, pasjonaci i kibice: Tomasz Zimoch, Henryk Sytner i Jacek Szczerba.

Tomasz Zimoch Erwina Ryś-Ferens

Dzięki wspomnieniom gości i przytaczanym przez nich anegdotom na antenie Kino Polska możemy sobie przypomnieć triumfy takich gwiazd, jak Andrzej Bachleda czy Wojciech Fortuna, poczuć znów klimat igrzysk w Calgary, SapporoAlbertville, odświeżyć w pamięci telewizyjne relacje sprzed lat i kultowe wtedy powiedzonka komentatorów.

Henryk Sytner Mariusz Czerkawski

Cytowane w programie fragmenty kronik i filmów dokumentalnych pokazują także nostalgiczny obraz dawnej Polski – niewolny co prawda od absurdów i socjalistycznej propagandy, ale też pełen autentyzmu. Które sporty zimowe cieszyły się u nas popularnością kilka dekad temu? Jak wyglądała wtedy moda na stokach i lodowiskach? Skąd w Warszawie wzięła się skocznia narciarska? Warto sprawdzić w Telewizji Kino Polska.

 

„Kroniki sportowe: białe szaleństwo” to pasjonująca wycieczka w przeszłość naszego sportu. Czy współcześni olimpijczycy pójdą w ślady dawnych mistrzów, a igrzyska w Soczi spełnią nadzieje kibiców? Pewne jest jedno: w sportach zimowych „chodzi nie tylko o medale, ale również o to, aby naród jeździł na nartach!” – jak mówi lektor w jednej ze starych kronik.

 

„Kroniki sportowe: białe szaleństwo”

  • część 1. premiera we wtorek 4 lutego 17:45, powtórki: niedz. 9 lutego 17:20, pon. 24 lutego 15:35
  • część 2. premiera we wtorek 11 lutego 17:50, powtórka: niedz. 16 lutego o 18:50
  • emisja obu części razem piątek 21 lutego o 10:15, sobota 22 lutego o 18:55

Powrót do strony głównej