Telewizja Kino Polska zaprasza na Retrospektywę filmów z Jerzym Stuhrem.

piątek, 6 grudnia 2013

Retrospektywą filmów z Jerzym Stuhrem oraz spotkaniem z aktorem powracamy w grudniu do cyklu Poza Kadrem. Wiosną gościem Iluzjonu i bohaterką spotkania była Krystyna Janda, która ku zadowoleniu widzów zgodziła się na swoiste „przesłuchanie”. I tym razem rozmowę - „bez znieczulenia” –  z udziałem naocznych świadków w postaci iluzjonowych widzów przeprowadzi krytyk i dziennikarz filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Michał Chaciński.


Poza Kadrem

Mamy nadzieję, że nasz kolejny gość chociaż na chwilę wyjdzie z roli aktora i zaprezentuje się bez scenariusza. Okazja do tego nadarzy się już 13 grudnia 2013 po filmie „Amator” (r. Krzysztof Kieślowski, Polska 1979), który rozpocznie przegląd. Retrospektywie towarzyszy multimedialna wystawa poświęcona Jerzemu Stuhrowi.

 

Postaramy się, by impulsem do zwierzeń Jerzego Stuhra stały się nigdy jeszcze nie publikowane, nieznane materiały ikonograficzne z kolekcji Filmoteki Narodowej. Rozmowę urozmaicą unikatowe fotosy, robocze zdjęcia z planów (tzw. werki), zdjęcia portretowe twórców, plakaty do filmów, wycinki prasowe czy fragmenty kronik. Materiały wykorzystane podczas spotkania oraz do przygotowania wystawy pochodzą ze zbiorów Filmoteki Narodowej: Fototeka - fototeka.fn.org.pl; GaPla – gapla.fn.org.pl oraz czy Repozytorium Cyfrowe repozytorium.fn.org.pl.

 

Spotkanie z Jerzym Stuhrem rozpocznie retrospektywę filmów z jego udziałem. A wśród nich zarówno te, w których zobaczymy Stuhra jako aktora: „Blizna” (r. Krzysztof Kieślowski, Polska 1976), „Habemus Papam” (r. Nanni Moretti, Francja/Włochy 2011) czy „Seksmisja” (r. Juliusz Machulski, Polska 1983) , jak i te,  w których będziemy mogli poznać jego kunszt reżyserski, jak chociażby „Duże zwierzę” (r. Jerzy Stuhr, Polska 2000).

 

 

Ideą cyklu Poza Kadrem są przeglądy filmów wskazanych przez zaproszonych aktorów i aktorki oraz nietuzinkowe spotkania z artystami, z premedytacją odbiegające od ogranej konwencji rozmowy o twórczości. Chcemy zainicjować taką sytuację, dzięki której będziemy mogli  poznać naszych gości od zupełnie innej strony, namówić ich do wspomnień, opowiedzenia niejednokrotnie zapomnianych (lub przemilczanych) historii z planów filmowych, zdradzenia sekretów pracy przy danych produkcjach, przywołania początków kariery, przypomnienia debiutanckich ról, a może nawet zapomnianych skandali (?), a tym samym – odkrywać ciekawe momenty z historii polskiego kina. W cyklu Poza Kadrem chcielibyśmy udowodnić, że aktor – obok reżysera – jest jednym z najważniejszych filmowych twórców. Nierzadko od jego zaangażowania, sugestii co do granej postaci, a także talentu zależy sukces produkcji. Właśnie dlatego zależny nam, by zgłębić warsztat artystów, zaznajomić się ze sposobami ich pracy oraz poznać intrygujące momenty z planów filmowych, zapamiętane przez nich samych, których widz najprawdopodobniej nie dostrzeże w kadrze.

 

Poza Kadrem – Jerzy Stuhr:

 

retrospektywa filmów:

13 – 23 grudnia 2013

Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej

 

spotkanie z Jerzym Stuhrem:

13 grudnia po filmie „Amator” (projekcja o godz. 19:00)

Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej

 

Kino Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej, ul. Narbutta 50 a, Warszawa

rezerwacje: 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Szczegóły na www.iluzjon.fn.org.pl

Powrót do strony głównej