Akademia Polskiego Filmu z Telewizją Kino Polska

czwartek, 31 października 2013

10 lat Telewizji Kino PolskaObchodząca w tym roku swoje 10-lecie Telewizja Kino Polska postanowiła wesprzeć Akademię Polskiego Filmu – edukacyjny projekt Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, który zapalonych kinomanów zmienia w ekspertów od polskiego kina. Blisko 70 nagranych przez stację wywiadów z filmowcami jest już dostępnych na stronie internetowej projektu. Na osoby, które je obejrzą, czekają nagrody w konkursach organizowanych na profilach Akademii na Facebooku – m.in. kubki Telewizji Kino Polska, wydawane przez stację albumy DVD i torby z wizerunkiem Zbyszka Cybulskiego.

 

Akademia Polskiego Filmu to dwuletni kurs historii polskiego filmu fabularnego, stworzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekt w formie wykładów, projekcji i spotkań z twórcami jest realizowany w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Kielcach. Dzięki stronie www.akademiapolskiegofilmu.pl można też z niego korzystać w Internecie.

 

Na portalu Akademii umieszczane są artykuły i nagrania związane z historią polskiego kina. Duża część materiałów wideo pochodzi z archiwum Telewizji Kino Polska. W ciągu 10 lat istnienia stacja realizowała wywiady z najważniejszymi polskimi filmowcami, tworząc jedyną w swoim rodzaju mówioną historię kina.

 

– Nasze archiwa kryją prawdziwe skarby – potwierdza Wawrzyniec Brach, dyrektor programowy kanału. – W ciągu dekady przed kamerą Telewizji Kino Polska gościło kilkuset polskich filmowców. Wielu nie ma już wśród nas, dlatego te rozmowy przedstawiają dzisiaj unikalną wartość.

 

Z materiałów zamieszczonych na portalu Akademii Polskiego Filmu można się m.in. dowiedzieć, co o wspólnej pracy przy „Vabanku” mówili po latach panowie Jan i Juliusz Machulski, dlaczego „Aktorzy prowincjonalni” Agnieszki Holland nie mogli być przystojni, jak Andrzej Wajda zrobił „Człowieka z żelaza” na zamówienie jednego ze stoczniowców i na czym polegał sprytny plan Jerzego Skolimowskiego przy kręceniu debiutanckiego „Rysopisu”. Dostęp do wszystkich wywiadów jest bezpłatny.

 

Poza stroną Akademii Polskiego Filmu archiwalia Telewizji Kino Polska są prezentowane na antenie stacji. Redakcja wykorzystuje je także przy okazji wydarzeń specjalnych, takich jak organizowana 6 listopada w Iluzjonie Filmoteki Narodowej premiera albumu DVD z filmami Andrzeja Wajdy. Premierze towarzyszy multimedialna wystawa, złożona z archiwalnych nagrań z udziałem reżysera. W Iluzjonie można ją oglądać od 2 listopada.

 

Obejrzyj wybrane wywiady Telewizji Kino Polska, udostępniane w ramach Akademii Polskiego Filmu:

 

Więcej:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska

T: +48 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

www.kinopolska.pl

www.akademiapolskiegofilmu.pl

www.facebook.com/AkademiaPolskiegoFilmuwWarszawie

www.facebook.com/pages/Akademia-Polskiego-Filmu-w-Łodzi/297478566938724

Powrót do strony głównej