„Anioły w Ameryce” w TR Warszawa pod patronatem Telewizji Kino Polska

poniedziałek, 21 października 2013

Anioły w Warszawie

Na afisz TR Warszawa wracają „Anioły w Ameryce” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Przedstawienie można zobaczyć od 23 do 29 października w hali ATM Studio. W rolach głównych występują tu Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Rafał Maćkowiak, Danuta Stenka i Maciej Stuhr. Patronem medialnym spektaklu jest Telewizja Kino Polska.


Homoseksualizm, epidemia AIDS i kryzys lat osiemdziesiątych w Nowym Jorku, ale przede wszystkim problem uwiedzenia Amerykanów przez ich własny mit, to główne tematy „Aniołów w Ameryce”.

– Ta sztuka jest o braku miłości, chwilowych, plastikowych uczuciach, zagrożeniu chorobami, śmierci. Ale także o braku duchowości w naszym świecie. Gubimy ją gdzieś po drodze, odrzucamy, nie będąc na nią gotowi, bojąc się jej, nie rozumiejąc. Wydaje się nie być nam potrzebna. Nie jesteśmy stworzeni tylko po to, aby pracować, zarabiać, rozmnażać się i umierać. W nasze życie wpisana jest duchowość i bez niej nie jesteśmy ludźmi. Anioł jest naszym duchowym wcieleniem, który otwiera nam pewną możliwość. Możemy z niej skorzystać lub nie. Wybór należy do każdego z nas – mówi Magdalena Cielecka.

„Anioły w Ameryce” stworzył w 1991 r. Tony Kusher. Na podstawie sztuki powstała opera autorstwa Petera Eötvösa oraz serial telewizyjny w reżyserii Mike’a Nicholsa z Meryl Streep i Alem Pacino w rolach głównych. Najbardziej znanym polskim przekładem utworu Krushera jest wystawiona po raz pierwszy 2007 r. w TR Warszawa sztuka w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i przekładzie Jacka Poniedziałka.

„Anioły w Ameryce” są wystawiane w hali ATM Studio od 23 do 29 października w ramach projektu „Przegląd najciekawszych spektakli TR Warszawa”, realizowanego przez Fundację Generacja TR Warszawa w partnerstwie z TR Warszawa, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tony Kushner (ur. 1956) – jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy amerykańskich, znany najbardziej jako autor dwuczęściowego dramatu „Anioły w Ameryce", za który otrzymał nagrodę Pulitzera oraz dwie Tony Awards, dwie Drama Desk Awards, the Evening Standard Award, the New York Critics Circle Award, the Los Angeles Drama Critics Circle Award and the LAMBDA Liberty Award for Drama. W 1998 roku londyński National Theatre uznał "Anioły w Ameryce" za jedną z dziesięciu najlepszych sztuk teatralnych XX wieku. Kushner jest także autorem adaptacji "Stelli" Goethego, "Dybuka" Szymona Anskiego, "Dobrego człowieka z Seczuanu" Bertolta Brechta, "Iluzji" Corneille'a. Napisał scenariusz do telewizyjnej wersji "Aniołów w Ameryce", wyreżyserowanej przez Mike'a Nicholsa, jest też współautorem scenariusza do filmu "Monachium" Stevena Spielberga.

 

Anioły w Amerycereżyseria
Krzysztof Warlikowski
scenografia
Małgorzata Szczęśniak
muzyka
Paweł Mykietyn
reżyseria światła
Felice Ross
rzeźby
Zofia Remiszewska, Dominik Dlouhy
efekty malarskie Arkadiusz Sylwestrowicz

obsada Stanisława Celińska (aktorka Nowego Teatru w Warszawie), Maja Komorowska, Magdalena Cielecka (aktorka Nowego Teatru w Warszawie), Maja Ostaszewska (aktorka Nowego Teatru w Warszawie), Danuta Stenka, Andrzej Chyra (aktor Nowego Teatru w Warszawie), Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz (aktor Nowego Teatru w Warszawie), Jacek Poniedziałek (aktor Nowego Teatru w Warszawie), Maciej Stuhr (aktor Nowego Teatru w Warszawie), Tomasz Tyndyk

Spektakl w koprodukcji TR Warszawa oraz Comédie de Valence Centre Dramatique National Drôme-Ardèche, Maison de la Culture d'Amiens - Scène Nationale i TNT - Théatre National de Toulouse - Midi-Pyrénées.

TR Warszawa – od ponad 10 lat jeden z najpopularniejszych teatrów w Polsce. Uważany za nowoczesny teatr, otwarty na nowe idee i równocześnie kultywujący najlepsze teatralne tradycje. Wysoką pozycję TR Warszawa wśród młodych teatrów europejskich potwierdzają nagrody, przyznane mu na festiwalach krajowych i międzynarodowych.

 

Więcej na trwarszawa.pl 

Powrót do strony głównej