Filmy z Danutą Szaflarską w TR Warszawa

środa, 18 września 2013

Debiutowała w „Zakazanych piosenkach”, najważniejsze role zagrała u Doroty Kędzierzawskiej, każdą następną potwierdza, że jest skarbem polskiego kina – zgodnie z tytułem komedii, w której wystąpiła tuż po wojnie. W ostatnich dniach września pod patronatem Telewizji Kino Polska w TR Warszawa odbędzie się przegląd filmów z Danutą Szaflarską.


Danuta Szaflarska

W przygotowanym przez TR Warszawa cyklu zobaczymy cztery filmy z aktorką. W piątek 27 września o 19:00 będą to „Zakazane piosenki” (1946) – kinowy debiut Danuty Szaflarskiej i zarazem pierwszy polski powojenny film fabularny. O latach okupacji opowiada się tu poprzez tytułowe piosenki –śpiewane na ulicach Warszawy, tajnych kompletach i w powstańczych okopach; najbardziej ulotne narzędzie oporu. Po tym filmie za wzruszającą rolę młodej dziewczyny, zaangażowanej w zbrojne podziemie, aktorkę pokochała cała Polska.

 

W sobotę 28 września TR Warszawa zaprasza na „Dwie godziny” – drugi film w karierze Danuty Szaflarskiej, w którym ponownie spotkała się ona na planie z Jerzym Duszyńskim. Dla widzów byli wówczas ulubioną parą polskiego kina. Nakręcona w 1946 roku historia pierwszych powojennych dni padła niestety ofiarą cenzury – premiera filmu odbyła się dopiero 11 lat później.

 

W niedzielę 29 września warto wybrać się na „Skarb” – pierwszą polską komedię po wojnie. Fabuła filmu nawiązuje do palącego problemu tamtych lat: para nowożeńców, kierowca autobusu Witek (Jerzy Duszyński) i ekspedientka Krysia (Danuta Szaflarska), w oczekiwaniu na własne lokum w odbudowującej się Warszawie trafia do mieszkania zaludnionego przez zbieraninę najróżniejszych typów. Co okaże się tytułowym skarbem, którego gorączkowo szukają współlokatorzy? Po 64 latach od premiery odpowiedź na to pytanie ma wciąż tak samo krzepiącą siłę.

 

Ostatnim filmem z cyklu jest „Pożegnanie z Marią” w reżyserii Filipa Zylbera, swobodna adaptacja opowiadania Tadeusza Borowskiego. Danuta Szaflarska subtelnymi środkami gra tutaj Doktorową – uratowaną z getta starą kobietę, która po jakimś czasie decyduje się tam wrócić, wybierając śmierć z najbliższymi. Film otrzymał pięć nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1993 roku: za debiut reżyserski, muzykę, scenografię, dźwięk i drugoplanową rolę kobiecą dla Danuty Szaflarskiej. Film zobaczymy w TR Warszawa w poniedziałek 30 września.

 

Na wszystkie pokazy wstęp wolny. Początek projekcji o godzinie 19:00 w TR Warszawa (Marszałkowska 8). Patronem przeglądu jest Telewizja Kino Polska.

 

 

TR Warszawa – od ponad dziesięciu lat jeden z najpopularniejszych teatrów w Polsce. Uważany za teatr nowoczesny, otwarty na nowe idee i jednocześnie kultywujący najlepsze teatralne tradycje. Wysoką pozycję TR Warszawa wśród młodych teatrów europejskich potwierdzają nagrody przyznawane mu na krajowych i międzynarodowych festiwalach.

 

Telewizja Kino Polska, świętująca w grudniu 10-te urodziny, to kanał poświęcony promocji polskiego kina. Stacja prezentuje filmy fabularne, dokumentalne i animowane, a także seriale i materiały archiwalne. Poprzez Cyfrowe Repozytorium Filmowe i projekt KinoRP angażuje się w rekonstrukcje polskich filmów. Na jej antenie każdy widz znajdzie coś dla siebie: odnowione cyfrowo arcydzieła sąsiadują tu z popularnymi serialami, a kultowe komedie uzupełniają odcinki Polskiej Kroniki Filmowej. Telewizja Kino Polska jest dostępna w całej Polsce, w największych sieciach kablowych, na wszystkich platformach cyfrowych, a także w nowych mediach – m.in. w TV Mobilnej Cyfrowego Polsatu, ipla oraz Telewizji Tu i Tam z oferty Orange. Dzięki aplikacji FilmBox Live można ją też oglądać w Internecie na stronie www.filmboxlive.com, w telewizorach z opcją Smart TV oraz na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach.

 

 

Więcej:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska
+48 602 553 182 | alapinska@kinopolska.pl | www.kinopolska.plyoutube-logo.jpegfacebook_logo.png

 

Jakub Krzeszowski – TR Warszawa
+48 500-785-338 | jakub.krzeszowski@trwarszawa.pl youtube-logo.jpeg facebook_logo.png

TR Warszawa | Marszałkowska 8 | trwarszawa.pl

Powrót do strony głównej