Filmy Janusza Morgensterna w łódzkim Kinematografie

wtorek, 3 września 2013

W najbliższy weekend Muzeum Kinematografii w Łodzi i Telewizja Kino Polska zapraszają do muzealnego kina Kinematograf na przegląd filmów Janusza Morgensterna. W piątek 6 września otworzy go pokaz „Jowity”, połączony z prezentacją albumu DVD,  wydanego przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska. Honorowym gościem wieczoru będzie Krystyna Cierniak-Morgenstern.


6 września od śmierci „Kuby”, jak mówili o nim przyjaciele, miną dokładnie 2 lata. To dobry moment, żeby przypomnieć publiczności tego wyjątkowego artystę.

W ramach przeglądu w Kinematografie (Łódź, Pl. Zwycięstwa 1) pokazane zostaną filmy: „Jowita” (w piątek o 17:00), „Do widzenia, do jutra…” (w sobotę o 17:00) i „Trzeba zabić tę miłość” (w niedzielę o 17:00).

Specjalny program w związku z tym wydarzeniem przygotowała Telewizja Kino Polska. Przez cały weekend w foyer kina można bezpłatnie oglądać multimedialną wystawę, złożoną z zachowanych w archiwum stacji wywiadów z reżyserem. Przed kamerą Telewizji Kino Polska ciepło mówią też o „Kubie” Janusz Zaorski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jan Englert, Ewa Wiśniewska i Alicja Jachiewicz. Już od piątku w sklepiku kina na miłośników twórczości Morgensterna czekają również wydane przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska pakiety DVD z jego filmami.

Kolekcjonerski album zawiera trzy filmy po cyfrowej rekonstrukcji: „Do widzenia, do jutra…” (1960) ze Zbigniewem Cybulskim i Teresą Tuszyńską, „Jowitę” (1967) z Barbarą Kwiatkowską-Lass, Danielem Olbrychskim, Kaliną Jędrusik i Zbyszkiem Cybulskim oraz „Trzeba zabić tę miłość” (1972) – mocny debiut Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. Pakiet uzupełnia dokument o Morgensternie pt. „Ćwiczenia z niepamięci” w reżyserii Antoniego Krauze.

Honorowy patronat nad DVD „Arcydzieła Polskiego Kina: Janusz Morgenstern” objęły: Muzeum Kinematografii, Filmoteka Narodowa i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronami medialnymi pakietu są Stopklatka.pl, radio TOK FM, magazyn „Co Jest Grane” i miesięcznik „Kino”.

Prezentacja albumu odbędzie się w piątek 6 września o 17:00, podczas spotkania z Krystyną Cierniak-Morgenstern, żoną reżysera.


Janusz Morgenstern – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, przyjaciel Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Zadebiutował w 1960 r. filmem „Do widzenia, do jutra…”. W kolejnych latach zasłynął jako twórca kultowych do dziś seriali: „Stawki większej niż życie”, „Kolumbów” i „Polskich dróg”. Do historii polskiego kina przeszły jego filmy: „Potem nastąpi cisza”, „Jowita”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Żółty szalik”. Wydawnictwo Telewizji Kino Polska uhonorowało zmarłego 2 lata temu twórcę albumem DVD, wydanym w kolekcji „Arcydzieła Polskiego Kina”.

Wydawnictwo Telewizji Kino Polska istnieje od 2008 r. Wydaje polskie filmy w trzech seriach: „Arcydzieła Polskiego Kina”, „Przeboje Polskiego Kina” i „Awangarda/Off”. W maju 2010 r. otrzymało Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Dystrybucja filmu polskiego”. Box poświęcony Januszowi Morgensternowi to czwarty z kolekcjonerskich albumów DVD, zawierających polskie filmy odnowione cyfrowo. Rekonstrukcja filmów odbyła się w ramach projektu KinoRP, koordynowanego przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe i wspieranego przez Telewizję Kino Polska. Album można kupić m.in. w Empiku i Trafficu, a także na stronach Merlin.pl i Gandalf.com.pl.


Więcej:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska

T: +48 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

www.kinopolska.pl

Powrót do strony głównej