Rekonstrukcja filmów

wtorek, 3 września 2013

Jak uchronić przed działaniem czasu filmowe arcydzieła? Od 2 lat Telewizja Kino Polska angażuje się w ratowanie polskich filmów poprzez ich cyfrową rekonstrukcję.


Z badań przeprowadzonych przez UNESCO wynika, że w ciągu najbliższych 20 lat zniszczeniu może ulec aż 80 procent materiałów analogowych. Z upływem czasu taśma filmowa starzeje się i płowieje. Jeśli jest źle przechowywana, grożą jej także dodatkowe uszkodzenia: porysowanie, deformacja, a nawet pleśń. Jedynym wyjściem z sytuacji jest cyfrowa rekonstrukcja materiału.

Czy można sobie wyobrazić, że pewnego dnia historia polskiego kina staje się uboższa  o „Popiół i diament”, a wszyscy znają to arcydzieło jedynie z opisów? Teraz już nie – film został cyfrowo odnowiony w ramach projektu KinoRP, który wspiera Telewizja Kino Polska. Przedsięwzięcie koordynuje powiązane z nami Cyfrowe Repozytorium Filmowe, a jego partnerami obok naszej stacji są m.in. Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Fixafilm, Chimney, Studio Filmowe TPS, Yakumama Film, Orka, SoundPlace, BTI Studios i ProSound.

Do tej pory dzięki cyfrowym rekonstrukcjom uratowaliśmy przed zniszczeniem ponad 70 filmów. Są wśród nich arcydzieła takie jak „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Pociąg” czy „Ziemia obiecana”, ale też kultowe komedie: na przykład „Miś” i „Vabank”. W najbliższym czasie wiele z nich będzie można obejrzeć na antenie Telewizji Kino Polska. Zapraszamy!  


W ciągu następnych tygodni pokażemy m.in. następujące filmy odnowione cyfrowo:

„Potem nastąpi cisza”

„Do widzenia, do jutra…”

„Prawo i pięść”

„Eroica”

„Pociąg”

„Popiół i diament”

„Miś”

„Seksmisja”

„Vabank”

„Vabank 2”

„Orzeł”

„Zabij mnie glino”

„Szwadron”

„Krzyżacy”

„Mniejsze niebo”

„Wodzirej”

„Ewa chce spać”

„Seksmisja”

„Panny z Wilka”

„Ludzie z pociągu”

„Nie ma róży bez ognia”

 

Powrót do strony głównej