Medal Św. Jerzego dla Agnieszki Holland

piątek, 14 czerwca 2013

 

15 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się gala Medalu św. Jerzego. W tym roku tą prestiżową nagroda zostanie uhonorowana Agnieszka Holland i ksiądz profesor Michał Heller.

 

Medal Świętego Jerzego jest honorową nagrodą „Tygodnika Powszechnego”, przyznawaną od 1993 r. za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym”. W tym roku mija 20 lat od pierwszej edycji Medalu. W tegorocznej kapitule znaleźli się ksiądz Adam Boniecki, Piotr Mucharski, Władysław Stróżewski, Andrzej Zoll. Propozycje kandydatów zgłaszali czytelnicy „Tygodnika Powszechnego”.

 

Agnieszka Holland otrzyma medalza duchowy niepokój i szukanie dla niego artystycznego wyrazu – jak w serialu „Gorejący krzew”, historii Jana Palacha. Za odwagę stawiania metafizycznych pytań i powagę w traktowaniu etycznych kwestii. Księdza profesora Michała Hellera kapituła postanowiła wyróżnić za heroiczną walkę z ignorancją – pychą rozumu i zachłannością wiary. Za cierpliwe tłumaczenie, czego dotyczą kompetencje nauki i niesprzeczny z nimi zamysł Stwórcy.

 

Powrót do strony głównej