Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie

piątek, 14 czerwca 2013

 

Przyjaciele o Morgensternie w IluzjonieW Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbyła się premiera wydanego przez Telewizję Kino Polska pakietu DVD z filmami Janusza Morgensterna. W wieczorze wzięli udział przyjaciele i współpracownicy reżysera: m.in. Janusz Głowacki, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Janusz Zaorski.


Dzięki Wydawnictwu Telewizji Kino Polska do rąk kinomanów trafiają cztery filmy reżysera na DVD, odnowione cyfrowo w ramach projektu KinoRP: „Do widzenia, do jutra...”, „Jowita” i „Trzeba zabić tę miłość”. Pakiet uzupełnia dokument Antoniego Krauze pt. „Ćwiczenia z niepamięci”.

Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie

„Kuba”, jak mówili o nim przyjaciele, swoją przygodę z kinem zaczynał na planach filmów swoich starszych kolegów. Przy „Kanale”, „Popiele i diamencie” i „Lotnej” współpracował z Andrzejem Wajdą. Zadebiutował w r. 1960 filmem „Do widzenia, do jutra…”. W kolejnych latach zasłynął jako reżyser kultowych seriali: „Stawki większej niż życie”, „Kolumbów” i „Polskich dróg, a także filmów fabularnych, takich jak „Trzeba zabić tę miłość”, „Żółty szalik” czy „Mniejsze zło”. Zmarł 6 września 2011 roku.

Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie

– Był dla nas pedagogiem – kimś, kto nam ufał i nigdy nie śmielibyśmy zawieść tego zaufania – mówiła podczas rozmowy z Michałem Chacińskim w Iluzjonie Alicja Jachiewicz, aktorka, która zadebiutowała u Morgensterna w serialu „Kolumbowie”, a później została przez niego obsadzona w filmie „Trzeba zabić tę miłość”.

– Dużo się tu mówi o jego dobroci, ale trzeba pamiętać, że Kuba miał przede wszystkim olbrzymi talent. To był wielki reżyser – dodał zaprzyjaźniony z małżeństwem Morgensternów Janusz Głowacki, autor scenariusza do filmu „Trzeba zabić tę miłość”.

Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie

Do 16 czerwca w foyer Iluzjonu dostępna jest multimedialna wystawa archiwaliów związanych z Morgensternem. Znalazły się na niej wywiady z archiwum Telewizji Kino Polska, fotosy ze zbiorów Filmoteki Narodowej, plakaty do filmów reżysera oraz jego krótkie filmy: „Rzodkiewki” (1954) i „Ambulans” (1961).

Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie Przyjaciele o Morgensternie w Iluzjonie

Wydany przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska album DVD „Arcydzieła Polskiego Kina: Janusz Morgenstern” jest już dostępny w sklepach. Honorowy patronat nad wydawnictwem objęły: Muzeum Kinematografii, Filmoteka Narodowa i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronami medialnymi pakietu są Stopklatka.pl, TOK FM, „Co Jest Grane” i „Kino”.


Wydawca albumu DVD:

Telewizja Kino Polska    

Patroni honorowi pakietu DVD:

      Filmoteka Narodowa                Muzeum Kinematografii             


Patroni medialni:

Stopklatka.pl Co Jest Grane  TOK FM        KINO

Sponsor premiery:

Freixenet

Powrót do strony głównej