Święto Janusza Morgensterna w Iluzjonie

wtorek, 11 czerwca 2013

 

Był najbardziej twórczym reżyserem, jakiego znałem – powiedział o nim Andrzej Wajda. W środę 12 czerwca o 19:00 w Iluzjonie Filmoteki Narodowej odbędzie się wieczór Janusza Morgensterna – „Kuby”, jak mówili o nim przyjaciele. To pierwsze z wydarzeń, które Telewizja Kino Polska organizuje z okazji wydania pakietu DVD z filmami reżysera.

 

W programie wieczoru w Iluzjonie jest pokaz odnowionego cyfrowo filmu „Trzeba zabić tę miłość”, premiera albumu DVD „Arcydzieła Polskiego Kina: Janusz Morgenstern” i spotkanie ze specjalnymi gośćmi: Krystyną Morgenstern, Andrzejem Wajdą, Jadwigą Jankowską-Cieślak, Januszem Głowackim i Władysławem Kowalskim.

 

Dodatkowo w rotundzie i foyer kina na widzów czeka multimedialna wystawa archiwaliów związanych z reżyserem. Do końca tygodnia można na niej obejrzeć fotosy, plakaty do jego filmów, wywiady z archiwum Telewizji Kino Polska oraz krótkie filmy Morgensterna: jego szkolną etiudę „Rzodkiewki” (1954) i „Ambulans” z muzyką Krzysztofa Komedy (według Andrzeja Wajdy – jeden z najlepszych filmów o Zagładzie). Dodatkowo we wrześniu w ramach wydarzeń towarzyszących premierze DVD w Muzeum Kinematografii w Łodzi odbędzie się przegląd filmów reżysera.

 

Morgenstern swoją przygodę z kinem zaczynał na planach filmów starszych kolegów. Przy „Kanale”, „Popiele i diamencie” i „Lotnej” współpracował z Andrzejem Wajdą. Zadebiutował w r. 1960 filmem „Do widzenia, do jutra…”. W kolejnych latach zasłynął jako reżyser kultowych seriali: „Stawki większej niż życie”, „Kolumbów” i „Polskich dróg”, a także fabuł takich jak „Potem nastąpi cisza”, „Trzeba zabić tę miłość”, „Żółty szalik” czy „Mniejsze zło”.

 

W przygotowanym przez Wydawnictwo Telewizji Kino Polska pakiecie znajdziemy trzy jego filmy: „Do widzenia, do jutra…” (1960) ze Zbigniewem Cybulskim i porywającą Teresą Tuszyńską, „Jowitę” (1967) – ostatni występ Cybulskiego przed kamerą, w towarzystwie Barbary Kwiatkowskiej-Lass, Daniela Olbrychskiego i Kaliny Jędrusik, oraz mocny debiut Jadwigi Jankowskiej-Cieślak – „Trzeba zabić tę miłość” (1972). Wszystkie zostały odnowione cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Kolekcję uzupełnia poświęcony reżyserowi dokument „Ćwiczenia z niepamięci.

 

Album będzie dostępny w sklepach od 13 czerwca. Podczas premiery w Iluzjonie można go kupić w promocyjnej cenie.

 

Honorowy patronat nad wydawnictwem objęły: Muzeum Kinematografii, Filmoteka Narodowa i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronami medialnymi pakietu są Stopklatka.pl, TOK FM, „Co Jest Grane” i „Kino”. Premierę w Iluzjonie sponsoruje firma Freixenet.

 

ZAWARTOŚĆ PAKIETU DVD:

 

·         Do widzenia, do jutra…, 1960, 80 min.

Występują:Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Wowo Bielicki, Jacek Fedorowicz, Roman Polański

 

·         Jowita, 1967, 91 min.

Występują:Daniel Olbrychski, Barbara Kwiatkowska-Lass, Kalina Jędrusik, Iga Cembrzyńska, Zbigniew Cybulski

 

·         Trzeba zabić tę miłość, 1972, 92 min.

Występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Andrzej Malec, Władysław Kowalski, Barbara Wrzesińska, Alicja Jachiewicz, Jan Englert, Jan Himilsbach

·          Ćwiczenia z niepamięci – dokument o Januszu Morgensternie, 2004, 58 min., reż. Antoni Krauze

 

PREMIERA: 13 czerwca 2013 r.

 

Wydawnictwo Telewizji Kino Polska istnieje od 2008 r. Wydaje polskie filmy w trzech seriach: „Arcydzieła Polskiego Kina”, „Przeboje Polskiego Kina” i „Awangarda/Off”. W maju 2010 r. otrzymało Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Box poświęcony Januszowi Morgensternowi to czwarty z kolekcjonerskich albumów DVD, zawierających polskie filmy odnowione cyfrowo. Rekonstrukcja filmów odbyła się w ramach projektu KinoRP, koordynowanego przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe i wspieranego przez Telewizję Kino Polska. Od 13 czerwca będzie go można kupić m.in. w Empiku i Trafficu, a także na stronach Merlin.pl i Gandalf.com.pl.

 

Więcej:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska

T: +48 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

www.kinopolska.pl; www.wydawnictwokinopolska.pl


facebook_logo.png    youtube-logo.jpeg

Organizatorzy premiery w Iluzjonie:

Telewizja Kino Polska Iluzjon Muzeum Sztuki Filmowej       Filmoteka Narodowa     

Patroni honorowi pakietu DVD:

      Filmoteka Narodowa                Muzeum Kinematografii             


Patroni medialni:

Stopklatka.pl Co Jest Grane  TOK FM        KINO

Sponsor premiery:

Freixenet

 

Powrót do strony głównej