Wajda, Holland i Machulski wspierają projekt nowego kanału filmowego

czwartek, 9 maja 2013

Stopklatka TV, wspólny projekt Kino Polska TV S.A. i Agory, ubiegający się o koncesję na ogólnodostępny kanał filmowy w naziemnej telewizji cyfrowej, zyskał poparcie największych polskich twórców kina – w tym Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland i Juliusza Machulskiego.

Stopklatka TV wystartowała w konkursie na kanał filmowy w ramach pierwszego multipleksu cyfrowego (MUX₁). Jeśli wygra, zacznie nadawać program w przyszłym roku. Nad wysoką jakością i atrakcyjnością oferty stacji będzie czuwała Rada Programowa. W jej skład wejdą: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland i Juliusz Machulski.

Telewizja Kino Polska zrobiła dużo dobrego dla polskiej kinematografii, a projekt Stopklatka TV ma olbrzymi potencjał – wyjaśnia Andrzej Wajda, przewodniczący Rady Programowej Stopklatka TV. – Stąd moja decyzja o wejściu w skład Rady Programowej kanału.

Za projektem Stopklatka TV stoją silni i doświadczeni przedstawiciele polskiego rynku mediów – grupa kapitałowa Kino Polska TV S.A., we współpracy z portalem filmowym Stopklatka.pl i grupą medialną Agora (koproducentem filmowym, właścicielem m.in. sieci kin Helios i dystrybutora filmowego Next Film). Jak podkreśla Bogusław Kisielewski, Prezes Zarządu Stopklatka S.A., połączenie sił tych trzech podmiotów to gwarancja wysokiej jakości programu oraz  możliwość dotarcia do szerokiej widowni.

Podobnie rolę ogólnodostępnego kanału filmowego widzi Juliusz Machulski. – Widzowie chcą oglądać wartościowe filmy, ale w telewizji poza płatnymi kanałami dostają głównie produkty klasy B – uważa reżyser, ale zaznacza: – Z drugiej strony, filmowa telewizja nie może być adresowana do wąskiej grupy pasjonatów: dobre kino to nie znaczy kino niszowe, offowe.

Stopklatka TV to jednak nie tylko polskie i zagraniczne filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Stacja ma także nadawać programy publicystyczne i edukacyjne, wywiady z twórcami, relacje z festiwali. Nowy kanał ma również w pełni wykorzystywać możliwości oferowane przez telewizję cyfrową. Widz, oglądając film, będzie mógł na tym samym ekranie zapoznać się z dodatkowymi informacjami na jego temat, przeczytać notki o aktorach, a nawet dyskutować z innymi kinomanami.

Bogusław Kisielewski docenia potencjał takiej interaktywnej telewizji. – Ludzie chcą rozmawiać o filmach i poprzez filmy, więc ułatwianie im tego najzwyczajniej w świecie służy kinu – podkreśla Kisielewski. – Także dla twórców taki dialog z widzami może być bardzo ciekawy: wystarczy spojrzeć na dyskusje, które toczą się wokół premier kolejnych odcinków nowych, wybitnych seriali.

 
Więcej o projekcie Stopklatka TV na stronie: www.stopklatka.pl/myslimy-o-telewizji
 
Szczegóły:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska

T: 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

Powrót do strony głównej