Kazimierz Kutz z „Jedną sceną” w Iluzjonie

poniedziałek, 6 maja 2013

Filmoteka Narodowa  Kino Polska    UFO      
 

Jedna scena w Iluzjonie

– „Perła w koronie” jest perłą – pisali krytycy. We wtorek 7 maja o kluczowej scenie z tego filmu opowie gościom Iluzjonu reżyser Kazimierz Kutz. Spotkanie otwiera cykl pod nazwą „Jedna scena w Iluzjonie”, poświęcony kluczowym scenom z polskich filmów, który Filmoteka Narodowa realizuje z Telewizją Kino Polska.

 


7 maja o godzinie 10:30 w kinie Iluzjon Kazimierz Kutz przybliży nam znaczenie jednej ze scen „Perły w koronie” – tej, w której grany przez Olgierda Łukaszewicza górnik wraca do domu po szychcie. Czeka już na niego żona i dwóch małych synków. W ich codziennych czynnościach widzimy harmonijny świat śląskiej rodziny, w którym każda osoba, przedmiot i gest mają swoje miejsce i rolę do spełnienia.

 

Światy kobiety i mężczyzny się dopełniają, a łącząca ich więź pozwala lepiej zrozumieć wysiłek, z jakim w dalszej części filmu górnik przeżywa oddzielenie z rodziną: zostaje pod ziemią, razem ze strajkującymi kolegami. Ta decyzja jest nie tylko walką o kopalnię, której grozi likwidacja: ona wynika właśnie z wierności rodzinie i tej domowej harmonii.

 

Poprzez swoje uporządkowanie, precyzyjną kompozycję kadru i przemyślane ruchy kamery scena w domu bohatera ma w sobie coś z liturgii, choć, jak to u Kutza, podszytej erotyką i humorem. Rolę żony górnika zagrała piękna amatorka, Ślązaczka Łucja Kowolik. Kochało się w niej potem pół Polski; podobno wychodząc rano po bułki, brodziła wśród kwiatów, podrzucanych jej na wycieraczkę przez wielbicieli.

 

Rozmowę z Kazimierzem Kutzem przeprowadzi Michał Chaciński, dziennikarz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po spotkaniu widzowie będą mogli obejrzeć cały film i skosztować śląskich przysmaków. W menu nie zabraknie karbinadla, czyli śląskiego mielonego, który w omawianej scenie odgrywa niebagatelną rolę.

 

Kolejne seanse pod hasłem „Jedna scena w Iluzjonie” będą się odbywały raz w miesiącu. Za każdym razem przed filmem widzowie obejrzą jeden z 12 odcinków programu „Jedna scena”, wyprodukowanego przez Telewizję Kino Polska i studio Unlimited Film Operations. Zarejestrowane w nim półgodzinne rozmowy Michała Chacińskiego z reżyserami układają się w zwarty kurs historii polskiego kina. Poprzez analizę kluczowej sceny widz poznaje okoliczności jej realizacji, uczy się języka filmowego i zgłębia historię kina. W 2012 roku program był nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a jego autorzy – Michał Bielawski i Michał Chaciński, otrzymali nominację do nagrody Grand Press.

 

– Od dawna wiedzieliśmy, że chcemy coś zrobić wspólnie z Filmoteką Narodową – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektor programowa Telewizji Kino Polska. – Gdy Iluzjon zaczął szukać pomysłów na projekty z zakresu edukacji filmowej, pomyśleliśmy o naszej „Jednej scenie”. Jakiś czas temu pokazywaliśmy ten program na antenie, teraz trafi na ekran najmodniejszego kina Warszawy. Dla pasjonatów to świetna okazja, żeby zajrzeć pod podszewkę kina – takie spojrzenie od kuchni zawsze jest fascynujące!

 

W kolejnych miesiącach bohaterkami cyklu staną się sceny z filmów „Popiół i diament” oraz „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Gorączka” Agnieszki Holland, „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana, „Matka królów” Janusza Zaorskiego, „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Ga, Ga. Chwała bohaterom” Piotra Szulkina i „Eroica” Andrzeja Munka.

 
 

JEDNA SCENA Z „PERŁY W KORONIE” – wtorek 7 maja, godz. 10:30

Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Narbutta 50 a

 

 
 
 
Patronami medialnymi „Jednej sceny w Iluzjonie” są Stopklatka.pl i Kinoplex.
  
 
Więcej:
Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska
T: 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

www.kinopolska.pl

Powrót do strony głównej