Jedna scena w Iluzjonie

wtorek, 30 kwietnia 2013

Filmoteka Narodowa  Kino Polska    UFO      

 

We wtorek 7 maja Telewizja Kino Polska zaprasza do Iluzjonu Filmoteki Narodowej na wyjątkową lekcję kina. W roli profesora wystąpi Kazimierz Kutz, a tematem zajęć będzie wyreżyserowany przez niego film „Perła w koronie”. Spotkanie otwiera cykl edukacyjnych pokazów, poświęconych kultowym scenom z polskiego kina.

 

Od maja seanse pod hasłem „Jedna scena” będą się odbywały w Iluzjonie raz w miesiącu. Ich podstawą jest 12-odcinkowy program telewizyjny, nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Audycję według pomysłu Michała Bielawskiego i Michała Chacińskiego wyprodukowały Telewizja Kino Polska i studio Unlimited Film Operations. W 2011 r. „Jedna scena” otrzymała nominację do nagrody Grand Press.

 

Bohaterką każdego odcinka jestwybrana scena z polskiego filmu, o której przed kamerą Telewizji Kino Polska opowiada reżyser. Półgodzinne wywiady z twórcami przeprowadził Michał Chaciński – dziennikarz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. On też będzie gospodarzem spotkania otwierającego cykl, podczas którego rozmowa o jednej scenie z „Perły w koronie” odbędzie się na żywo, z udziałem Kazimierza Kutza. Spotkanie rozpocznie się o 10:30. Po nim widzowie będą mogli obejrzeć cały film i skosztować śląskich przysmaków.

 

W kolejnych miesiącach w Iluzjonie pod lupę zostaną wzięte sceny z filmów „Popiół i diament” oraz „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego, „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Gorączka” Agnieszki Holland, „Prawo i pięść” Jerzego Hoffmana, „Matka królów” Janusza Zaorskiego, „Ręce do góry” Jerzego Skolimowskiego, „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Ga, Ga. Chwała bohaterom” Piotra Szulkina i „Eroica” Andrzeja Munka. Za każdym razem widzowie poznają najpierw reżyserską analizę wybranej sceny, a potem – bogatsi o zdobytą wiedzę – obejrzą cały film.

 

Co pali się w kieliszkach w kultowej scenie z „Popiołu i diamentu”? Jak w „Nikt nie woła” łączą się erotyka i patriotyzm? Jakie tortury w „Trzeciej części nocy” musiał znieść Leszek Teleszyński? Te i inne tajemnice filmowej kuchni już od maja w cyklu „Jedna scena w Iluzjonie”, przygotowanym dla Filmoteki Narodowej przez Telewizję Kino Polska.

 

JEDNA SCENA Z „PERŁY W KORONIE” – wtorek 7 maja, godz. 10:30

Iluzjon Filmoteki Narodowej, ul. Narbutta 50 a

 
Patronami medialnymi „Jednej sceny w Iluzjonie” są Stopklatka.pl i Kinoplex.
  
 
Więcej:


 

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska
T: 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

www.kinopolska.pl

  

Powrót do strony głównej