"Wesele" Smarzowskiego w Telewizji Kino Polska

wtorek, 9 kwietnia 2013

Wesele Wojciecha SmarzowskiegoWszystko jest już gotowe: remiza udekorowana, orkiestra gra „Białego misia”, na gości czeka morze wódki, a po pannie młodej wcale jeszcze nie widać ciąży. W niedzielę 14 kwietnia Telewizja Kino Polska zaprasza widzów na „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego!

 

„Wesele” to kinowy debiut reżysera. Nakręcone w 2004 roku, zapowiada jego wyrazisty styl, potwierdzony i dopełniony w kolejnych filmach: „Domu złym”, „Róży” i głośnej „Drogówce”.

 

Historia jest prosta i bardzo polska: Wiesław Wojnar, ogrodnik z Podkarpacia, wydaje za mąż jedyną córkę. Wesele ma być z pompą, ale po kosztach: tak, żeby cała wieś o nim mówiła, a ojciec panny młodej się nie wykosztował. Wbrew intencjom gospodarza sprawy przybierają jednak nieoczekiwany obrót, a sprytne oszczędności okazują się receptą na finałowy kataklizm.

 

W filmie zagrali aktorzy, kojarzeni dziś z kinem Smarzowskiego: Marian Dziędziel, dla którego współpraca z tym reżyserem stała się życiową szansą, Barłomiej Topa i Arkadiusz Jakubik.
W pozostałych rolach widzimy m.in. Iwonę Bielską, Tamarę Arciuch, Jerzego Rogalskiego, Macieja Stuhra, Pawła Wilczaka i Tymona Tymańskiego.

 

„Wesele” to satyra na polską mentalność i dosadna krytyka społeczeństwa, w którym wszystko jest na pokaz, a pod misternie budowanymi pozorami ukrywają się chciwość, obłuda i pastewność.

 

Gorzko-ironiczną wizję doceniła publiczność i krytycy, przyznając filmowi m.in. cztery nagrody na festiwalu w Gdyni (w tym Złote Lwy za rolę Mariana Dziędziela), Paszport „Polityki” i aż siedem Orłów.

 

Film jest koprodukcją SPI International Polska.

 

„Wesele” Wojciecha Smarzowskiego w niedzielę 14 kwietnia o 21:35 – tylko w Telewizji Kino Polska!

 

 

 

Więcej:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska

T: +48 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

www.kinopolska.pl

youtube-logo.jpeg

facebook_logo.png

Powrót do strony głównej