Repremiera niemego filmu „Rok 1863”

piątek, 29 marca 2013

 

Pod patronatem Telewizji Kino Polska w Iluzjonie Filmoteki Narodowej 5 kwietnia odbędzie się repremiera niemego filmu pt. „Rok 1863”. Obraz w reżyserii Edwarda Puchalskiego jest adaptacją „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego, zrealizowaną w roku 1922.

 
 

Obchodzona w tym roku 150. rocznica powstania styczniowego to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania szerokiej publiczności zrekonstruowanej, zdigitalizowanej i udźwiękowionej muzycznie pierwszej adaptacji „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego – niemego filmu Edwarda Puchalskiego pt. „Rok 1863”.

 

Po niemal dwóch latach intensywnych prac w ramach projektu NITROFILM, finansowanego przez UE, udało się skompletować całość materiałów związanych z tym najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii, będącym ekranizacją dzieła literackiego. Wiele wskazuje na to, że kopia została zrekonstruowana w jej pierwotnym kształcie – również jeśli chodzi o oryginalny, piękny wiraż.

 

Muzykę do filmu napisał Michał Lorenc. Zabrzmi ona w wykonaniu zespołu DesOrient, podczas uroczystej repremiery filmu – 5 kwietnia w Iluzjonie Filmoteki Narodowej. Pokazy filmu uzupełnią liczne wydarzenia towarzyszące: dyskusje panelowe, wystawy, pokazy edukacyjne, projekcje filmów związanych z powstaniem styczniowym, w tym niemego „Huraganu” Józefa Lejtesa.

 

Edward Puchalski zaczął karierę filmową w czasie I wojny światowej, odnosząc wielkie sukcesy na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Po powrocie do Polski stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów filmowych.

 

W roli rannego księcia Odrowąża wystąpił popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor Ryszard Sobiszewski. Salomeę zagrała Maria Hryniewiczówna. Wielką wartością dokumentacyjną „Roku 1863“ jest fakt, że w końcowej scenie filmu pojawiają się autentyczni powstańcy styczniowi.

 

Projekt został zrealizowany przez Filmotekę Narodową w koprodukcji z Telekomunikacją Polską. Finansowego wsparcia udzieliło Narodowe Centrum Kultury.

 

„ROK 1863” to czwarty z kolei tytuł, jaki pojawi się na DVD w wydawanej przez Filmotekę Narodową serii KINO POLSKIE OKRESU ‘WIELKIEGO NIEMOWY’.

 

Więcej informacji

 

Powrót do strony głównej