Wielcy twórcy na XX PLUS CAMERIMAGE

piątek, 23 listopada 2012

Camerimage

W dniach 24 listopada – 1 grudnia Bydgoszcz zamieni się w stolicę światowego kina, goszcząc wybitnych przedstawicieli branży filmowej oraz pozwalając uczestnikom festiwalu zapoznać się z najnowszymi produkcjami z całego świata.

 
 

Nagrodę za Całokształt Twórczości otrzyma w tym roku Wadim Jusow, rosyjski autor zdjęć, znany między innymi ze współpracy z Andriejem Tarkowskim: „Solaris”, „Andriej Rublow”, czy „Dziecko wojny”. Nagroda za Całokształt Twórczości dla Reżysera wręczona zostanie Davidowi Lynchowi, amerykańskiemu twórcy, prawdziwemu indywidualiście kina, który nakręcił takie filmy jak „Blue Velvet”, „Dzikość serca”, „Mulholland Drive” oraz serial „Miasteczko Twin Peaks”. Z kolei Nagroda dla Montażysty ze Szczególną Wrażliwością Wizualną trafi do Alana Heima, laureata Oscara, prezydenta Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów, współtwórcy „Całego tego zgiełku” Boba Fosse czy „Sieci” Sidneya Lumeta. Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Kinie Dokumentalnym otrzyma Steven Okazaki, laureata Oscara, bezkompromisowego filmowca dążącego do ukazania prawdy o świecie, twórcy m.in. „White Light/Black Rain: The Destruction of Hiroshima and Nagasaki”.

 
 

Nagroda dla Aktora za Szczególny Wkład w Sztukę Filmową zostanie wręczona Danielowi Olbrychskiemu, legendarnemu polskiemu aktorowi, który wystąpił w tak znanych produkcjach jak „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy czy „Potop” Jerzego Hoffmana. Michael Lindsay-Hogg, autor jednych z pierwszych teledysków w historii, zrealizowanych dla takich legend jak The Beatles, The Rolling Stones czy Elton John, otrzyma natomiast Nagrodę Plus Camerimage dla Pioniera w Dziedzinie Wideoklipów. Nagrodę dla Duetu Autor Zdjęć - Reżyser otrzymają Gus Van Sant oraz pośmiertnie Harris Savides. W ramach festiwalu odbędzie się także spotkanie z Chrisem Doylem, Anthonym Dod Mantle'em i innymi autorami zdjęć, którzy będą wspominać Harrisa Savidesa.

 

Plus Camerimage to również okazja do zapoznania się z prawdziwym wachlarzem europejskich produkcji, zarówno tych z ostatnich lat, jak i dawnych klasyków, które zmieniły światowe kino. W Panoramie Europejskiej wyświetlonych zostanie kilkadziesiąt nowych tytułów, na czele z niemiecką „Barbarą”, hiszpańskim „Camera Obscura”, włoskim „Cezar musi umrzeć”, duńskim „The Hunt”, irlandzkim „Kryptonim: Shadow Dancer” oraz szwedzkim „She-Monkeys”. Wzorem lat ubiegłych podczas 20. edycji Festiwal przybliży dorobek filmowy dwóch wybranych europejskich krajów. Jednym z nich będzie Zielona Wyspa - Irlandia. Spośród wybranych filmów w produkcji oraz koprodukcji irlandzkiej ostatniej dekady znalazły się filmy zarówno społecznie zaangażowane, jak i lżejsze gatunkowo komedie. Drugim krajem będzie Łotwa, a spotkanie z tą kinematografią to okazja do poznania historii, mentalności i problemów tego kraju, ale także do tego, aby rozsmakować się w specyficznym łotewskim poczuciu humoru i niepowtarzalnej atmosferze pochodzących stamtąd dzieł. Odbędą się także retrospektywy filmów Wadima Jusowa i Zygmunta Samosiuka, dwóch odmiennych autorów zdjęć, którzy naznaczyli swoim kunsztem europejskie kino.

 

W Jury licznych festiwalowych konkursów zasiądą znane osobistości świata kina. Joel Schumacher, reżyser „Upadku”, „Klienta” i „Czasu zabijania”, będzie przewodniczył pracom Jury Konkursu Głównego. Na czele Jury Konkursu Etiud Studenckich stanie Alan Parker, słynny brytyjski reżyser, autor takich filmów jak „Midnight Express”, „Harry Angel” oraz „Evita”. Natomiast Jury Konkursu Debiutów Reżyserskich znajdzie się pod wodzą Rogera Spottiswoode’a, kanadyjskiego twórcy, który podpisał się między innymi pod jednym z filmów o Jamesie Bondzie - „Jutro nie umiera nigdy”. Poza tym na festiwalu odbędą się także retrospektywy filmów Nestora Almendrosa oraz Zygmunta Samosiuka, przeglądy nowego kina irlandzkiego i łotewskiego oraz mnóstwo innych filmowych atrakcji.

 

Nie wolno także zapominać o samych operatorach filmowych, artystach często niezauważanych przez popkulturę, którzy od lat licznie przybywają na Plus Camerimage, stając się prawdziwymi gwiazdami festiwalu. Wtórować im w tym także będą znamienici scenografowie, montażyści, aktorzy, reżyserzy, dokumentaliści, producenci, dźwiękowcy oraz przedstawiciele różnych form działalności filmowej, dla których Plus Camerimage stanie się po raz kolejny przez listopadowo-grudniowy tydzień drugim domem. Warto również podkreślić, iż Plus Camerimage to nie tylko „kino gotowe” – to również możliwość nauczenia się korzystania z narzędzi, których zawodowcy na całym świecie używają w kreacji celuloidowych bądź cyfrowych rzeczywistości. Przy odpowiedniej dozie pracy, szczęścia i wyobraźni każdy może stać się kolejnym Wadimem Jusowem, Davidem Lynchem, Alanem Heimem bądź Danielem Olbrychskim.

Powrót do strony głównej