Uwaga, premiera: Wojciech Jerzy Has na DVD

piątek, 19 października 2012

okladka_HAS_AA.JPGKolejnym albumem z serii „Arcydzieła polskiego kina” Wydawnictwo Telewizji Kino Polska przypomina twórczość Wojciecha Jerzego Hasa. Obok odnowionych cyfrowo filmów tego reżysera box zawiera dwa dokumenty, pokazujące go jako artystę, pedagoga i człowieka.

 

Z dzieł Hasa w boksie znalazły się dwa: „Sanatorium pod klepsydrą” i „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Dzięki Cyfrowemu Repozytorium Filmowemu i projektowi KinoRP oglądamy je po cyfrowej rekonstrukcji – takie, jakimi były w dniu premiery.

 

Sam reżyser jest bohaterem albumu na równi z filmami, a to za sprawą dwóch dokumentów. „Ze snu sen” to wizyjny obraz, nakręcony jeszcze za życia Hasa. Mówią tu o nim m.in. jego współpracownicy: scenograf Jerzy Skarżyński, aktorzy Barbara Krafftówna, Jan Nowicki i Gustaw Holoubek.

 

„Ślady” to z kolei dokument Roberta Glińskiego z tego roku. Przed kamerą przewija się w nim czołówka polskich reżyserów – od Lecha Majewskiego przez Dorotę Kędzierzawską aż po Małgorzatę Szumowską, Piotra Trzaskalskiego i Sławomira Fabickiego. Wszyscy są wychowankami Hasa z łódzkiej Filmówki. Po latach próbują nazwać fenomen swojego z nim spotkania.

 

– Był bardzo zwyczajny, nikogo nie udawał – mówi Dorota Kędzierzawska. – Nie lubił dużo mówić, palił dużo papierosów – pamięta Mariusz Grzegorzek. – Film był dla niego jakimś osobnym światem – dodaje Sławomir Fabicki. Juliusz Machulski: – Mówił: żeby włączyć kamerę, trzeba mieć strasznie ważny powód.

 

Piotr Trzaskalski: – Za maską totalnego ironisty i zgorzkniałego sceptyka kryło się ciepłe spojrzenie człowieka, który w życiu przeżył już tyle, że ma bardzo grubą skórę, ale w środku wciąż bije w nim serce.

 

Borys Lankosz: – Przypominał mi skazańca zamkniętego w wieży, który czeka na wyrok, bo wie, że on nastąpi, ale ciągle wyobraźnią stara się tę wieżę rozszerzać; dobudowuje do niej korytarze, piętra i balkony, i wygląda z niej coraz dalej – ciągle ze świadomością, że nie ma stamtąd wyjścia.

 

Janusz Kijowski: – Miałem w nim zaufanego przyjaciela. Był moim pierwszym widzem. Czegokolwiek nie robię, zawsze zadaję sobie pytanie: czy by się skrzywił, czy by się uśmiechnął?

 

Sławomir Kryński: – Moje spotkanie z Hasem wciąż trwa.

 

Najważniejszą może prawdę o Hasie wypowiada autor „Ediego”: – Dał mi wiarę w to, że kino nie musi wyłącznie komentować rzeczywistości – równie dobrze może opowiedzieć o świecie tylko jednego człowieka: artysty. On sam kręcił filmy, w których bardzo skrzętnie starał się ukryć, że opowiada o sobie. Że Wokulski to on; że błąkający się po labiryntach czasu w „Sanatorium” to on… Filmy zawsze tak samo uczciwe i naznaczone tym samym stemplem: to jestem ja. Ten stempel to najcenniejsza nauka, jaką wyniosłem ze szkoły.

 
ZAWARTOŚĆ BOXU:
 

·         Rękopis znaleziony w Saragossie, 1965,  177 min.

Występują:Zbigniew Cybulski, Iga Cembrzyńska, Elżbieta Czyżewska, Gustaw Holoubek, Bogumił Kobiela, Barbara Krafftówna, Zdzisław Maklakiewicz, Leon Niemczyk, Franciszek Pieczka, Beata Tyszkiewicz

·         Sanatorium pod klepsydrą, 1973,  119 min.

Występują:Jan Nowicki, Tadeusz Kondrat, Irena Orska, Halina Kowalska, Gustaw Holoubek, Mieczysław Voit, Bożena Adamek, Ludwik Benoit


DODATKI:

·         Ze snu sen, 1998, 40 min. – film dokumentalny, reż. Adam Kuczyński

·         Ślady, 2012, 53 min. – film dokumentalny, reż. Robert Gliński

 

Wydawnictwo Telewizji Kino Polska istnieje od 2008 r. Wydaje trzy serie wydawnicze: „Arcydzieła Polskiego Kina”, „Przeboje Polskiego Kina”, „Awangarda/Off”. W maju 2010 r. zostało uhonorowane nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Dystrybucja filmu polskiego”. Kilka miesięcy temu rozpoczęło współpracę z Cyfrowym Repozytorium Filmowym nad kolekcjonerskimi albumami DVD z filmami po cyfrowej rekonstrukcji. Box poświęcony Wojciechowi Jerzemu Hasowi to pierwsza pozycja z tej kolekcji. Można go już kupić w sklepach takich jak Empik i Traffic oraz w księgarniach internetowych.

 
Więcej:
Agnieszka Łapińska – Wydawnictwo Telewizji Kino Polska

T: +48 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl

Powrót do strony głównej