Na ratunek starym zdjęciom: Retrosobota z Telewizją Kino Polska

piątek, 5 października 2012

Moje Cudowne LataJak ocalić przed zniszczeniem stare fotografie? Bardzo łatwo: w sobotę 6 października przynieś je do kawiarni Kulturalna i daj do zeskanowania twórcom portalu MojeCudowneLata.pl. A potem razem z innymi pozwól się ponieść wspomnieniom – od 14:00, w ramach Retrosoboty z Telewizją Kino Polska!

 

Retrosobota jest połączona z premierą strony MojeCudowneLata.pl, która służy wspólnemu wspominaniu. Portal założyła grupa pasjonatów z Telewizji Kino Polska – po to, by ocalić od zapomnienia skarby z przeszłości.  

Temu celowi podporządkowano też program Retrosoboty: zdjęcia, slajdy, kolekcje starych pocztówek i przepisy kulinarne prababci zeskanujesz w Kulturalnej całkowicie za darmo. Potem na stronie MojeCudowneLata.pl możesz założyć swój profil, umieścić tam wszystkie pamiątki i podzielić się wspomnieniami z innymi. 

 

Przez cały dzień na miejscu nie zabraknie retro atrakcji: będzie można sobie kupić szałowe kreacje vintage, zapozować do fotografii w starym stylu, uszyć z dziećmi retro zabawkę, zatańczyć na bombowej prywatce i spotkać ludzi, dla których retro stało się sensem życia.  

 

Takimi osobami są np. dziewczyny z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz, która odtwarza życie codzienne z przeszłości. Warto się im przyjrzeć z bliska, bo w Kulturalnej obiecały się stawić w pełnym rynsztunku. Autorzy książki „Nasz mały PRL” – Izabela Meyza i Witek Szabłowski, wytłumaczą, dlaczego przez pół roku żyli w realiach wyjętych jakby żywcem z PRL-u. Julia Sokolnicka – współtwórczyni Projektu Wzorcownia, opowie o swojej fascynacji modą vintage. Grzegorz Molewski, twórca KinaRP, wtajemniczy nas w temat ratowania starych polskich filmów. Zbyszek Draska i Marian Zapałka, czyli kolektyw DJ-ski Panowie z Twardej, zdradzą, dlaczego muzyczny oldskul nigdy się nie starzeje. Specjalnie na Retrosobotę z Łodzi przyjedzie też Maciej Mazerant z portalu Ładnie Naprawię, któryda nam praktyczną lekcję miłości do starych przedmiotów: każdy, kto przyniesie do Kulturalnej działający sprzęt, wyprodukowany w latach 80. ubiegłego stulecia lub wcześniej (np. mikser, budzik, radyjko, sokowirówkę, młynek do kawy, żelazko), może liczyć na (ładną) nagrodę!

 

Ciekawie zapowiada się także wieczór. O 20:00 w Kinie KC zobaczymy komedię „Nie lubię poniedziałku” i zestaw kronik filmowych z roku jej premiery (1971). Przed projekcją z widzami spotka się reżyser – Tadeusz Chmielewski, który obecną siedzibę Kina KC pamięta z licznych pielgrzymek na kolaudacje: przez całe dziesięciolecia właśnie tu PRL-owscy cenzorzy opiniowali dzieła polskich filmowców. Pokaz współorganizuje KinoRP, które koordynowało cyfrową rekonstrukcję filmu i kronik. Specjalne talony na film można zdobyć w Kulturalnej w dniu imprezy, w godz. 14:00-18:00.

 

Partnerami Retrosoboty są Café Kulturalna, KinoRP, Projekt Wzorcownia, Kino KC i Gęsia Skórka.

 
 
RETROSOBOTA Z TELEWIZJĄ KINO POLSKA

Café Kulturalna, 6 października 2012 r. od 14:00

Opis: kartka front.jpg
 
Dowiedz się więcej:

Obejrzyj filmik o Moich Cudownych Latach
Znajdź Moje Cudowne Lata na Facebooku


Szczegóły:

Agnieszka Łapińska
Telewizja Kino Polska
T:
+48 602 553 182
E:
alapinska@kinopolska.pl
www.kinopolska.pl

www.mojecudownelata.pl

 

Powrót do strony głównej