„POJECHANE W KOSMOS” nowy cykl filmowy w telewizji Kino Polska

poniedziałek, 9 listopada 2009

 

 

POLECA:

 

„POJECHANE W KOSMOS”

nowy cykl filmowy w telewizji Kino PolskaW listopadzie telewizja Kino Polska odkryje przed swoimi widzami nieznane oblicze socjalistycznego kina.

Osobliwe filmy z cyklu „Pojechane w kosmos” będą miały premierę w każdy poniedziałek listopada i grudnia o godz. 20.20.

 

…Leon Niemczyk galopujący po uzbeckich i rumuńskich preriach z enerdowskimi Apaczami…

…Socjalistyczna odpowiedź na Odyseję kosmiczną i filmy jeżące resztki włosów na głowie klasyka SF…

…A na dokładkę krwiożercze wilkołaki i zabójcze węże z hodowli Marka Piestraka…

 

W Kino Polska nadchodzi czas na filmy ,,Pojechane w kosmos”!

 

Nie tylko amerykanie mają monopol na kino rozrywkowe spod znaku osobliwości i absurdu. Połączone siły twórców obozu socjalistycznego popełniły niejedno dzieło, które zasługuje na status kultowego, nie mniej od filmów Eda Wooda czy horrorów z wytwórni Hammer. Nadszedł więc czas, żeby przypomnieć widzom największe osiągnięcia soc-SF, ludowo-demokratycznego easternu i krajowego horroru.

 

Na pierwszy ogień pójdzie film, na który od lat ostrzą sobie zęby miłośnicy science-fiction  Sygnały MMXX (1970). Autorem tej enerdowskiej superprodukcji jest Gottfried Kolditz, sztandarowy twórca tamtejszego kina rozrywkowego. Film o pozaziemskiej wyprawie ratunkowej, pomyślany jako socjalistyczna odpowiedź na Odyseję kosmiczną 2001 oszałamiał widzów od Karl-Marx-Stadt po Władywostok imponującymi efektami specjalnymi i scenografią. Czy czas okazał się dla niego łaskawy? I czy Stanley Kubrick miał powody, by czuć się zagrożony?

 

CIEKAWOSTKA:

SYGNAŁY MMXX – 2 listopada PO RAZ PIERWSZY W TELEWIZJI

Tylko w telewizji Kino Polska!!!

  

Nie wiadomo, jak było z Kubrickiem, ale wiadomo, że Stanisław Lem był bardzo poruszony realizowanymi przez sąsiadów zza zachodniej granicy ekranizacjami swoich utworów.

O Milczącej gwieździe (1959), najbardziej wystawnej produkcji socjalistycznego science-fiction lat 50. i adaptacji swojej pierwszej powieści powiedział krótko, ale z pasją: „Dno dna”. Wydaje się jednak, że to trochę zbyt surowa recenzja, a historia pierwszej wyprawy na Wenus na pewno znajdzie zwolenników nie tylko wśród wielbicieli retro-futurystycznego designu.


Film MILCZĄCA GWIAZDA będzie można zobaczyć

w telewizji Kino Polska 9 listopada o godzinie 20.20.

 

Twórca Sygnałów MMXX, Gottfried Kolditz specjalizował się nie tylko w kinie science-fiction. Nie mógł być też złym reżyserem, skoro zaangażował do swoich dzieł Leona Niemczyka. Pojawił się on jako szwarccharakter w filmie Apachen (1973) – socjalistycznym westernie, czyli tzw. easternie z NRD-owskiego studia DEFA. Oprócz Niemczyka zobaczymy uciskanych Indian, krwawą zemstę i skalpy bladych twarzy – agentów kapitalizmu.

Krótko mówiąc: Dziki Zachód wprost zza żelaznej kurtyny.


Premiera dzieła pod tytułem APACHEN

w telewizji Kino Polska odbędzie się 16 listopada  o godzinie 20.20.

 

Na najlepszych, hollywoodzkich wzorcach jest też oparta Klątwa doliny węży (1987), film wyświetlany w ludowo-demokratycznym Wietnamie tylko na specjalnych nocnych seansach, jako zbyt "amerykański". Nieprawdopodobna historia, egzotyczne plenery, wyrazisty bohater i piękna kobieta – rozrywka na miarę Indiany Jonesa. Niektórzy twierdzą, że to Indiana Jones dla ubogich. Ale niech Spielberg spróbuje zrealizować film z budżetem jakim dysponował Marek Piestrak. Poza tym liczba 25 milionów widzów w ZSRR mówi sama za siebie.

 

Polscy widzowie będą mogli zobaczyć KLĄTWĘ DOLINY WĘŻY

już 23 listopada  o godzinie 20.20, oczywiście w telewizji Kino Polska

  

Kolejnym filmem Marka Piestraka w cyklu „Pojechane w kosmos” będzie Wilczyca, (1982) czyli jak mówi sam reżyser, „horror polsko- dworkowo- romantyczny”. Widzowie będą mieli okazję się przekonać, jak Piestrak spożytkował wiedzę i umiejętności, które nabył jako praktykant w Hollywood, na planie Dziecka Rosemary Romana Polańskiego.


Emisja premierowa w Kino Polska:

WILCZYCA  już 30 listopada  o godzinie 20.20.

 

Sukces Wilczycy, która zwabiła do polskich kin ponad 2 miliony widzów sprawił, że Marek Piestrak pokusił się o realizację sequela. Powrót wilczycy (1990) to kolejny film, który również zobaczymy w cyklu „Pojechane w kosmos”. Czy historia zmartwychwstałego wilkołaka bardziej śmieszy, czy straszy?

 

Po odpowiedź zapraszamy na antenę telewizji Kino Polska:

POWRÓT WILCZYCY w poniedziałek 4 grudnia  o godzinie 20.20.

  

Ostatnim filmem cyklu „Pojechane w kosmos” będzie pełnometrażowy debiut Marka Piestraka, Test pilota Pirxa (1978). Mówi się, że w historii polskiej SF to film najbardziej prekursorski i odważny. Autor literackiego pierwowzoru, Stanisław Lem zmiażdżył film krytyką. Mimo to, i tym razem Piestrak zanotował olbrzymi sukces w swojej karierze – jego film zdobył główną nagrodę na festiwalu SF w Trieście. Wygrał tam z Obcym - ósmym pasażerem Nostromo Ridleya Scotta. Czy słusznie? Pozostaje się przekonać, oglądając cykl „Pojechane w kosmos”.

 

TEST PILOTA PIRXA  zostanie pokazany na antenie Kino Polska

już w grudniu, jak zwykle w poniedziałkowy wieczór o godzinie 20.20.

 

 

ZOBACZ KONIECZNIE ZWIASTUN:

 

http://www.youtube.com/pojechaneWkosmos

 

Do zobaczenia w nieograniczonej przestrzeni

telewizji Kino Polska…

 


 

Patron medialny:

 

Powrót do strony głównej