Najlepszy program o kinie w Telewizji Kino Polska

piątek, 11 maja 2012

Który z radiowych i telewizyjnych programów o kinie można uznać za najlepszą produkcję ubiegłego roku? Eksperci Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej już zdecydowali: na festiwalu w Gdyni prestiżową Nagrodę PISF za cykl „W Iluzjonie” odebrała Joanna Rożen-Wojciechowska, szefowa  programowa Telewizji Kino Polska.

 

„W Iluzjonie” to poświęcony przedwojennym filmom autorski program Stanisława Janickiego – dziennikarza, scenarzysty i historyka kina. Autor jest legendą polskiej telewizji: starsze pokolenie pamięta jeszcze prowadzony przez niego cykl „W starym kinie”. Kiedy powstała Telewizja Kino Polska, od razu było wiadomo, że nie może w niej zabraknąć filmów przedwojennych. Klimatyczne seanse „W Iluzjonie” odbywają się na tej antenie w każdą niedzielę o 11:00.

 

Co wyróżnia nagrodzony cykl spośród innych programów o kinie? Poza imponującą wiedzą i niewątpliwą charyzmą prowadzącego jest to na pewno oryginalny dobór tematów. Pomysły autora na kolejne odcinki wydają się niewyczerpane –od sportowców na ekranie przez wojenne losy polskich aktorów aż po miłość w miejscu pracy. „W Iluzjonie” to także wyjątkowe osobowości przedwojennego kina: król komików Adolf Dymsza, mająca do dziś swoich wiernych fanów platynowa piękność Ina Benita czy wreszcie nasz największy przedwojenny gwiazdor, Eugeniusz Bodo.

 

Jesteśmy bardzo dumni, że kapituła tegorocznej nagrody doceniła program Telewizji Kino Polska – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska. – Dla osób zajmujących się promocją polskiego kina wyróżnienia Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej są bardzo potrzebnym narzędziem. Nie tylko realnie wspierają one misyjną działalność instytucji takich jak nasza, ale też pomagają budzić w widzach miłość do polskich filmów. Na niedzielnych seansach ze starym kinem zdążyły się już wychować całe pokolenia Polaków. Mam nadzieję, że dzięki tej nagrodzie „wychowanków” pana Stanisława Janickiego będzie jeszcze więcej!

Nagrody PISF 2012 zostały wręczone laureatom w środę 9 maja, w trakcie 37. Gdynia Film Festival.

 

Więcej:

Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska

T: +48 602 553 182

E: alapinska@kinopolska.pl

www.kinopolska.pl

 

Powrót do strony głównej