Pani minister zatańczy w Telekawiarni

czwartek, 19 kwietnia 2012

W najbliższy poniedziałek Telewizja Kino Polska zaprasza do Telekawiarni na Chłodnej 25 na przedwojenną komedię „Pani minister tańczy” – o dylematach władzy w obliczu miłości. Przed filmem rozmowa ze Stanisławem Janickim, dziennikarzem, reżyserem i znawcą dawnego kina.

Pani minister czy ministra? Okazuje się, że problem z formami w tym przypadku istniał już przed wojną. Kiedy w filmie „Pani minister tańczy” z 1937 roku na czele Ministerstwa Ochrony Moralności Publicznej staje kobieta, urzędnicy nie bardzo wiedzą, jak się do niej zwracać. „Pani ministrze… Panie minister… Pani minister…” – plącze się młody zastępca szefa kancelarii (w tej roli jeden z największych przedwojennych amantów – Aleksander Żabczyński). Jego niepewność wobec zwierzchniczki z każdą sceną będzie już tylko rosła. Po pierwsze, bo między bohaterami pojawi się uczucie. Po drugie – bo pani minister ma siostrę bliźniaczkę, która w przeciwieństwie do niej moralności nie chroni, tylko ją wesoło nadweręża. A gdy jeszcze obie panie są praktycznie nie do odróżnienia, całą masę zabawnych pomyłek mamy tu jak w banku! Roztańczoną Lolę i jej rozważniejszą wersję, czyli panią minister Zuzannę, koncertowo zagrała Tola Mankiewiczówna. Jak przedwojenna technika filmowa poradziła sobie z tą podwójnością? Warto sprawdzić!

Telekawiarnia to wspólny projekt filmowy Telewizji Kino Polska i klubokawiarni Chłodna 25, w ramach którego w piwnicy na Chłodnej raz w miesiącu możemy się spotkać przed telewizorem. Każda projekcja odbywa się na żywo z anteny. Wstęp na pokazy jest bezpłatny, a oglądaniu filmów towarzyszy spotkanie z gościem. Bohaterem najbliższego wieczoru będzie Stanisław Janicki, wytrawny znawca dawnego kina, znany z niesłabnącej od lat charyzmy, przedwojennego uroku i bardzo współczesnego temperamentu. Od 7 lat prowadzi on w Telewizji Kino Polska niedzielne seanse „W Iluzjonie”. Gościom Telekawiarni zaprezentuje komedię w reżyserii Juliusza Gardana. W drugoplanowych rolach zobaczymy Mieczysławę Ćwiklińską, Michała ZniczaStanisława Sielańskiego. Będzie też czego posłuchać: wpadające w ucho piosenki do tekstów Jerzego Jurandota skomponował Henryk Wars.

„Pani minister tańczy” w Telekawiarni na Chłodnej 25 w poniedziałek 23 kwietnia o 19:45.


Więcej:
Agnieszka Łapińska
Telewizja Kino Polska

T: +48 602 553 182
E: alapinska@kinopolska.pl
www.kinopolska.pl

 

Powrót do strony głównej