Programy Telewizji Kino Polska nominowane przez PISF

wtorek, 10 kwietnia 2012

Aż dwa programy Telewizji Kino Polska otrzymały nominacje w ramach 5. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Uznanie ekspertów zyskał cykl Stanisława Janickiego „W Iluzjonie” i program „Jedna scena”, poświęcony kultowym scenom z polskiego kina. – To dla nas wielka radość! – mówi szefowa stacji, Joanna Rożen-Wojciechowska.

Podobnie jak w latach poprzednich, Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej trafią do tych, którzy w roku 2011 szczególnie się zasłużyli w promowaniu polskiego kina. W kategorii „Audycja filmowa lub program telewizyjny” nominowane zostały trzy programy. Aż dwa z nich widzowie znają z Telewizji Kino Polska.

„W Iluzjonie” to autorski cykl Stanisława Janickiego, dziennikarza, scenarzysty i historyka kina, znanego starszym telewidzom z programu „W starym kinie”. Po zdjęciu tej audycji z anteny TVP charyzmatycznego dziennikarza do współpracy zaprosiła Telewizja Kino Polska. Kolejne odcinki cyklu są nadawane w niedzielę o 11:00. Warto podkreślić, że imponująca wiedza autora nie odbiera programowi lekkości i finezji. Mocną stroną jest tu też oryginalny dobór tematów – od sportowców na ekranie przez wojenne losy polskich aktorów aż po miłość w miejscu pracy. Poza tym „W Iluzjonie” to także osobowości przedwojennego kina, takie jak król komików Adolf Dymsza, nasza przedwojenna Marilyn Monroe, czyli Ina Benita i największy gwiazdor przedwojennej Polski, Eugeniusz Bodo.

Drugi z nominowanych programów – „Jedna scena” – to cykl wywiadów z mistrzami polskiego kina, takimi jak Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Agnieszka Holland i Andrzej Żuławski. Bohaterką każdej rozmowy jest kultowa scena z polskiego kina – na przykład ta z „Popiołu i diamentu”, w której płoną kieliszki ze spirytusem. Wywiady z twórcami przeprowadził Michał Chaciński – dziennikarz, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Dla mnie jako osoby na co dzień zajmującej się układaniem ambitnego repertuaru dla szerokiej publiczności nagrody PISF-u to bardzo potrzebne narzędzia – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska. – Są dobrym pomysłem na wsparcie misyjnej działalności kanałów filmowych i świetnym sposobem na budzenie w widzach miłości do polskich filmów. Na seansach „W starym kinie” wychowywały się kiedyś całe pokolenia Polaków. Z przyjemnością kontynuujemy tę tradycję w ramach cyklu „W Iluzjonie”. „Jedna scena”, błyskotliwy pomysł Michała Chacińskiego i Michała Bielawskiego, to z kolei program, z którego jesteśmy szczególnie dumni. Dla mnie, miłośniczki polskiego kina, nagrania wykonane na potrzeby tego cyklu są po prostu bezcenne! Reżyserzy ujawniają tu  informacje na wagę złota; mówią o alchemii tworzenia i  takich kulisach filmowej roboty, o których wiedzieć może tylko autor. Mam wrażenie, że nikt wcześniej nie pytał o kino tak dogłębnie i z takim szacunkiem dla filmowego kadru.

Zwycięzców tegorocznych Nagród PISF poznamy 9 maja, w trakcie 37. Gdynia Film Festival.

Więcej:
Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska
T: +48 602 553 182
E: alapinska@kinopolska.pl
www.kinopolska.pl

Powrót do strony głównej