Wojsko da się lubić, czyli Dzień Wojska Polskiego w Telewizji Kino Polska

czwartek, 13 sierpnia 2009

Wojsko da się lubić, czyli Dzień Wojska Polskiego w Telewizji Kino Polska.

 

            Czy rzeczywiście za mundurem panny sznurem? Czy krok defiladowy jest łatwy do nauczenia? Czy orkiestra wojskowa może grać rocka albo jazz? W jakich odległych zakątkach świata można spotkać żołnierzy z białym orzełkiem na czapce? Co stało się z niegdysiejszymi żołnierskimi gwiazdami kołobrzeskiego festiwalu? Czy poligon łatwo przekształcić w plan zdjęciowy? Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wojsku, ale baliście się zapytać albo po prostu nie mieliście okazji – 15 sierpnia taka się nadarzy, bo Telewizja Kino Polska na swojej antenie obchodzić będzie Dzień Wojska Polskiego. Będzie uroczyście, ciekawie i na wielką skalę – unikatowe materiały archiwalne, rzadko pokazywane dokumenty i fabuły o tematyce wojskowej, twórczość filmowców w mundurach. Do tego rozmowy z żołnierzami, garść muzycznych wspomnień z Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu i występy współczesnych orkiestr wojskowych. Takiej dawki tematyki wojskowej w telewizji jeszcze nie było, a wszystko to, by godnie i niesztampowo uczcić żołnierskie święto i udowodnić, że wojsko naprawdę da się lubić, zwłaszcza, jeśli pokaże się je od innej, nieznanej dotąd strony.

Program, który ruszy od rana, tematycznie podzielony został na kilka części: będzie mowa o tradycji i dzisiejszych zadaniach wojska, celebrowaniu uroczystości i dniu codziennym, militariach, technice wojskowej czy misjach, w których Polska uczestniczy. Szczególnie dużo miejsca będzie poświęcone związkom wojska z kinem: widzowie poznają kulisy realizacji filmów wojennych, anegdotki z planów i dowiedzą się, jakie błędy popełniane przez filmowców najbardziej irytują żołnierzy. Telewizja Kino Polska przybliży też, praktycznie nieznaną, twórczość wojskowych filmowców-amatorów, prezentując filmy laureatów Ogólnopolskich Przeglądów Filmów Amatorskich Wojska Polskiego. Będzie też okazja, by przypomnieć, że w czasie II wojny światowej przy polskich oddziałach tworzono Czołówki Filmowe, w których działali znani, przedwojenni twórcy: Józef Lejtes, Michał Waszyński, Aleksander Ford czy bracia Forbertowie. Na ekranie pojawią się też bardziej współczesne dokumenty o różnych aspektach wojskowego życia. Wśród fabuł – wojsko w wersji feministyczno-komediowej (Rzeczpospolita babska Hieronima Przybyła), tragikomicznej (Pułkownik Kwiatkowski Kazimierza Kutza), batalistyczno-propagandowej (Kierunek Berlin i Ostatnie dni Jerzego Passendorfera, Jarzębina czerwona  Ewy i Czesława Petelskich), lotniczej (Na niebie i na ziemi Juliana Dziedziny) czy marynistycznej (Ostatni po bogu Pawła Komorowskiego) – warto zwrócić uwagę zwłaszcza na te dwa ostatnie, rzadko pokazywane filmy.

Świąteczny nastrój przez cały dzień podkreślać będzie muzyka, czyli laureaci Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie. A starszym widzom być może łezka się w oku zakręci za sprawą wideoklipów z kołobrzeskiego festiwalu – dla młodszych to jedyna okazja, by poznać gwiazdy i przeboje Festiwalu Piosenki Żołnierskiej z  Myśmy to wojsko na czele. Takich festiwali już nie ma, tym bardziej warto więc świętować Dzień Wojska Polskiego razem z Telewizją Kino Polska.

 

 

 

 

 

 

Powrót do strony głównej