Przy świątecznym stole z Telewizją Kino Polska

piątek, 23 grudnia 2011

Rozmowy przy świątecznym stole - Anna DymnaNa Boże Narodzenie Telewizja Kino Polska przygotowała dla nas wigilijne spotkanie z Anną Dymną i Janem Peszkiem. „Rozmowy przy świątecznym stole” zarejestrowano w Krakowie na początku grudnia. Są o świętach, tradycji, ale też o kinie. Na antenie zobaczymy je 25 i 26 grudnia.

Oba wywiady nagrano w Rydlówce, słynnym domu
w krakowskich Bronowicach, gdzie dawno temu odbyło się opisane przez Stanisława Wyspiańskiego wesele. Zanurzony w czasie przeszłym, okazał się on znakomitą scenerią do rozmowy, w której przeplatają się dwa wątki: tradycja i przemijanie.

­­– Kiedy się jest aktorem, czas upływa bardziej namacalnie – tłumaczy Anna Dymna. Jej samej ciągle zdarza się dostawać listy z oświadczynami od chłopców zakochanych w Ani Pawlaczce z „Samych swoich” czy Marysi ze „Znachora”. W życiu aktorki czas jest zjawiskiem paradoksalnym i niejednoznacznym, choć mimo wszystko oswojonym. Właśnie podczas świąt najdotkliwiej czuje ona jego upływ. – Przy wigilijnym stole najlepiej widać przemarsz pokoleń – mówi. – To jest niezwykłe; nie ma nic piękniejszego.

Jednocześnie święta są dla aktorki okazją do tego, by pęd czasu na chwilę powstrzymać: – Na co dzień tak biegamy i tak jesteśmy zadyszani, że nie widzimy wielu rzeczy dookoła. Trzeba się na chwilę zatrzymać, żeby od tych małych rzeczy uczyć się radości i spokoju – tłumaczy.

A aktorstwo? Annie Dymnej przyniosło więcej niż role. Artystka mówi o swoim zaangażowaniu na rzecz niepełnosprawnych, chorych i samotnych: – Chyba to dzięki temu, że jestem aktorką, odważyłam się kiedyś stanąć przy nich, popatrzeć im w oczy i zacząć z nimi rozmawiać.

W poczuciu obojga bohaterów programu moc skłaniającą do bliskości i rozmowy ma też kino. Tym bardziej warto do niego sięgnąć podczas świąt – razem albo osobno; żeby porozmawiać lub pomyśleć.

Rozmowy przy świątecznym stole” z Anną Dymną i Janem Peszkiem prowadzi Magdalena Juszczyk, dziennikarka radiowa i telewizyjna, która stoi też za nadawanym w Telewizji Kino Polska co piątek „Programem obowiązkowym”. Audycję obejrzymy w czterech częściach. Pierwszego dnia świąt o godzinie 15:45 i 18:40 posłuchamy rozmowy Magdy Juszczyk z Anną Dymną.
26 grudnia o 21:00 przy świątecznym stole z widzami spotka się Jan Peszek.


Więcej:
Agnieszka Łapińska – Telewizja Kino Polska
T: +48 602 553 182; E: alapinska@kinopolska.pl
www.kinopolska.pl

Powrót do strony głównej